פרסומת
דלג

פיילוט אילתי יהפוך חיזוק מבנים למשתלם כלכלית גם בפריפריה

מאת: רותם נועם ● צילום: חיים דוד ● 27/11/2019 16:19 ● ערב ערב 2943
פיילוט ראשון מסוגו שנערך בשלושה בנייני רכבת בשכונת אופיר, לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה בשיטה חדישה ● יהפוך לברירת המחדל בפרויקטים דומים בכל הארץ ● במשרד הבינוי מהללים את הפיילוט המוצלח, שמשפר את יציבות המבנה בעת רעידה, עולה כמחצית מעלות פרויקט חיזוק כיום, נמשך שליש מהזמן וכמעט שאינו מפריע לדיירי הבניין
פיילוט אילתי יהפוך חיזוק מבנים למשתלם כלכלית גם בפריפריה
בסכום שנתי של 6 מיליון ₪ לרשות, ניתן יהיה לחזק פי שניים מבנים. מבני הרכבת בשכונת אופיר

דוח שהוגש לאחרונה למשרד הבינוי על ידי ירון אופיר, מסכם ממצאים מפרויקט ראשון מסוגו, ששימש כפיילוט עבור משרד הבינוי, שביקש לבחון את יעילותה של שיטה חדישה ומתקדמת לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. הממצאים המרעישים מלמדים על חיסכון של 50% בעלויות הפרויקט, באופן שהופכו כלכלי עבור מבנים הממוקמים בפריפריה.

 

בעולם יש שיטות יעילות יותר מבישראל


בעקבות הדוח, מבקשים כעת במשרד הבינוי להפוך את השיטה לברירת המחדל בפרויקטים של שיקום שכונות ברחבי הארץ. וכעת מיושם הפרויקט בערים נוספות כחצור הגלילית, ובקרוב גם בקריית שמונה. הפיילוט בוצע בשלושה בנייני רכבת בני 30 דירות כל אחד, הממוקמים בשכונת אופיר בעיר. המדובר בבניינים בני ארבע קומות, בהם בוצע השדרוג, לרבות בקומת העמודים.
ב-15 השנים האחרונות השיטה היחידה הקיימת לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה נותרה ללא שינוי והיא שיטת העיטוף של המבנה בשכבת בטון המקשיחה אותו. כיום רווחת דעה לפיה שיטה זו אינה יעלה מספיק ודברים ברוח זו אף נאמרו על ידי האדריכלית הראשית במשרד הבינוי והשיכון, ורד סולומון ממן ויו"ר איגוד המהנדסים יגאל גוברין. בעולם מוכרות כיום שיטות חדישות ויעילות יותר מזו המיושמת בישראל, ובשל כך נדרש המשרד על ידי הוועדה הבין משרדית להיערכות מפני רעידות אדמה, לעדכן את התקן לחיזוק מבנים קיימים. לשם כך פנו במשרד לבחון שיטות המיושמת בארצות המועדות לרעידות אדמה כיפן, יוון ואיטליה. 
לאחר שמחקרים שבוצעו הראו שוב ושוב כי שיטת החיזוק הרגילה אינה כלכלית בפריפריה, ולאחר שהובהר כי מתחמים רבים אינם כשירים פיזית לביצוע פרויקטים כאלו, פנו  במשרד הבינוי להעדיף הריסת מתחמים ישנים ובנייתם מחדש על פני חיזוקם. בעיית הכדאיות הכלכלית של פרויקטים הן של תמ"א 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה והן של פינוי בינוי או בשמה החדיש "התחדשות עירונית", היא שהופכת את השיטה החדשה לחיזוק מבנים, לפתרון מועדף לחיזוק מבנים, הן בשל כך שהשיטה החדשה אמורה לתת מענה טוב יותר מפני רעידות אדמה, הן בשל עלותה הנמוכה והן בשל כך שהיא אינה גוררת סבל ממושך לדיירי הבניינים. 

 

העלות 30,000 ₪ בממוצע לדירה


בשיטה החדשה משתמשים במה שמכונה בשפת האדריכלים "מבזבזי אנרגיה". הכוונה לבולמי זעזועים, כמו אלו המוכרים לנו מרכבים ואופניים, המיועדים לספוג את האנרגיה שנוצרת בעת רעידת אדמה ובכך הם מפחיתים את הכוח המופעל על הבניין. הבניינים בשכונת אופיר באילת היוו כאמור פיילוט ראשון, ובולמי הזעזועים שנבחרו עבורם הם אלכסוני פלדה שהוצמדו ליסודות המבנים ולעמודים התומכים שלהם. בתום הפיילוט התברר לעורכי הדוח כי עלות שדרוגה של כל דירה בבניין עמד על 30,000 שקל בממוצע, המהווים 50% מסך העלות הממוצעת לפרויקט תמ"א 38 רגיל. עם זאת עמדה העלות הכוללת של שדרוג הבניינים על 100,000 לדירה, זאת מאחר והשיקום כלל מלבד חיזוק המבנה גם החלפת תשתיות ישנות ותיקוני בלאי. בסך הכל עלה הפיילוט 2.8 מיליון ₪, זאת בשעה שפרויקט שדרוג רגיל היה עולה 5.9 מיליון ₪, קרי: כמעט מחצית.
גם זמן הביצוע של הפרויקט היה קצר ב-30% מאשר בפרויקטים רגילים והוא הסתיים בתוך 9 חודשים בבניין הראשון, ובתוך 6 חודשים בשני, וזאת לאור הניסיון שנצבר. פרויקט חיזוק רגיל של משרד הבינוי אורך בממוצע שנה עד שנה וחצי. ואולם יתרונותיה של השיטה החדשה לא נגמרים בלותה וביעילותה, היא אף עדיפה עבור איכות חייהם של דיירי הבניין, שנפגעת מאוד בתקופת החיזוק, ואילו במקרה זה, היא עוברת עליהם כמעט מבלי שיחושו באי נוחות כלשהי, זאת משום שהבניין אינו מכוסה פיגומים לחודשים ארוכים, ולא מבוצעות עבודות בתוך הדירות, אלא רק בקומת העמודים. אמנם בשיטה זו, ובניגוד למ"א 38, לא ניתן להוסיף דירות לבניין וממ"ד, ועדיין במשרד הבינוי מאפשרים להשתמש בפרויקטי תמ"א 38 גם עבור שיטת החיזוק החדשה. פתרון אחר שנבחן הוא לאפשר ליזמים פרטיים לבצע את החיזוק החדש תוך מתן אפשרות לבניית 1.5 קומות נוספות, במקום ה-2.5 המאושרות כיום, ואשר הובילו לביטולה של התכנית, לאחר שראשי רשויות רבים יצאו כנגדה בשל העומס שהיא יוצרת על תשתיות עירוניות קיימות. 
בישראל שש ערים המוגדרות כבעלות סיכון ממשי לספוג נזק במקרה של רעידת אדמה חזקה, זאת בשל מיקומן על השבר הסורי אפריקאי. מידי שנה מתקצב המשרד כל אחת משש הערים הללו: אילת, בית שאן, טבריה, צפת, קריית שמונה וחצור הגלילית, בסכום זעום של 6 מיליון ₪ לכל רשות. כעת מקווים במשרד הבינוי כי יוכלו בעזרת תקציב מצומצם זה לחזק פי שניים מבנים בכל עיר מבעבר. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש