פרסומת
דלג

נתוני משרד הבריאות מראים: באילת יש פחות שעות מומחים לילודים

מאת: רותם נועם ● צילום: רוני מויאל ● 27/11/2019 15:51 ● ערב ערב 2943
המחסור ברופאים מומחים באילת נותן אותותיו גם במחלקה הרגישה של ילודים ● ''הנתונים מראים שבאילת יש פחות שעות מומחים לילוד, גניקולוגיה, משפחה וילדים: כשליש מהשעות בבית שמש, מחצית מהשעות בבת ים, טייבה'' ● טרם נרשם שיפור כלשהו בעקבות דוח מחקר הכנסת מיוני 2018, שמצא כי: ''בעיית כוח אדם רפואי באילת פוגעת ביכולת לספק רפואת חירום לתושבי העיר ואורחיה וכן משפיעה לרעה על בריאותם של תושבי העיר'' ● קושי בגיוס מלוות ומשתתפות לתכנית ''אם לאם'' וכן תכנית 360, במסגרתה הוכשרו אימהות מנוסות אשר מלוות אימהות חדשות החסרות עורף משפחתי
נתוני משרד הבריאות מראים: באילת יש פחות שעות מומחים לילודים
הוועדה תתמוך באמצעות תכנית

בישיבת הוועדה ופורום הבריאות העירונית מחודש יולי השנה, הועלו ממצאים לפיהם "הנתונים מראים שבאילת יש פחות שעות מומחים לילוד, גניקולוגיה, משפחה וילדים: כשליש מהשעות בבית שמש, מחצית מהשעות בבת ים, טייבה ועוד", עוד הוסיפו בוועדה: "קיימת הסכמה מחקרית שחצי השנה הראשונה של הילוד הינה התקופה הדומיננטית ביותר להתפתחותו. עד גיל 3 מוטבעים בפעוט המשתנים הבריאותיים שישפיעו על בריאותו כל חייו. 

 

דוח מחקר הכנסת: המצב באילת גרוע


במהלך הישיבה הוצגו מספר נקודות מדו"ח מחלקת המחקר של הכנסת למצב שירותי הרופאה באילת, אשר הוכן עבור וועדת הבריאות של הכנסת ביוני 2018, דוח זה הוכן בעקבות פנייתו של בוריס ימפולסקי מאילת, וממצאיו חשפו בין היתר, כי: "בעיית כוח אדם רפואי באילת פוגעת ביכולת לספק רפואת חירום לתושבי העיר ואורחיה וכן משפיעה לרעה על בריאותם של תושבי העיר''. הדוח מפרט תקנים בלתי מאוישים, מחלקות חסרות ומתקנים לקויים: ''ההמתנה לתורים לרופאים מומחים באילת היא מהארוכות בארץ וההערכה היא שאנו ניצבים בפני ירידה נוספת ברמת השירות'', נקבע, כן עולה כי ב-12 השנים האחרונות הגיעו להתמחות ביוספטל 25 מתמחים בלבד. שלוש הקופות - מכבי, מאוחדת ולאומית - הצביעו על שירותים חסרים בבית החולים מחסור בכוח אדם רפואי ובכוח אדם סיעודי .מחסור בשירותי רפואה בתחומים שונים, ובהם: נוירולוגיה ,אונקולוגיה ,ראומטולוגיה, המטולוגיה, אנדוקרינולוגיה, גסטרו וקרדיולוגית ילדים. לא ניתנים בבית החולים טיפולי רדיותרפיה ולדברי לאומית המרפאה להיריון בסיכון אינה נותנת מענה הולם. זמינות שירותי האלרגולוגיה, הגריאטריה נמוכה, והמענה הקיים בתחום הנוירולוגיה, העור, הטיפולים המורכבים כגון צינתור, אונקולוגיה והשיקום אינו מספק. שירותי הפגייה ניתנים בזמינות מאוד נמוכה ושירותי המעבדה לא ניתנים לחברי קופות חולים אחרות". כך גם בשירותים הפרא־רפואיים, כמו ריפוי בעיסוק, טיפול באוטיזם, רוקחות ופסיכולוגיה. תורים ארוכים נצפו בשירותי בדיקות תפקודי ריאות למבוגרים ולילדים, ובקולונוסקופייה ואנדוסקופייה במבוגרים".
במסגרת הוועדה שנערכה בחודש יולי השנה, הועלו מספר הצעות לשיפור, אשר כוללות העברות תקצוב ייחודיות, דרישה לשינוי אופן ניהולו של בית החולים יוספטל בעיר והפרדתו מניהול המרחב של שירוי בריאות כללית, ונקבע כי תערך ישיבה מיוחדת בנושא התנהלות בית החולים והדרכים לשיפור. כזכור, שלל משרד הבריאות את ההצעה כשאמר: ''אנחנו לא סבורים כי הפיכת בית החולים לממשלתי יפתור את בעיית מצוקת כוח האדם הרפואי באילת. הפתרון הוא שילוב מאמץ של כלל קופות החולים, כשבכל תרחיש שהוא, יוספטל מהווה עוגן מרכזי בפתרון''. 

 

מענק הבריאות בגובה 75 מיליון ₪ מתעכב


כזכור, בחודש אוגוסט השנה, ירדה לאילת ישיבת הממשלה, ובה הוכרז על מענק סיוע מיוחד לעיר אילת, כתוצאה מסגירתו של שדה דב. בין היתר עסק פרק הבריאות בתכנית בשיפור שירותי הבריאות בעיר, ונקבע בו כי תוגבר זמינותם של צוותי רפואה קבועים בעיר, יקוצרו תורים לרופאים מומחים, יקודמו פתרונות דיגיטליים מונגשים (שירותי רפואה מרחוק), ייעשה שיפור במענה לרפואה דחופה; יינתן מענה לחולים מרותקי בית וישופרו התשתיות של בית החולים בעיר כגון חדרי ניתוח, ומכון דיאליזה. לצורך כך יוקצו 75 מיליון שקל.  במסגרת ההחלטה יסופקו מענקים מוגדלים לרופאים שיעתיקו את מגוריהם לאילת או לחבל אילות עד לסכום של מיליון שקל. כמו כן, יוקצו תמריצים לעובדי מקצועות הבריאות שיעתיקו מגוריהם לאיזור. בנוסף יוקצה תקציב לצורך ביצוע עבודות תשתית להכשרת מנחת המסוקים בבית החולים יוספטל בעיר כמנחת אזרחי. לצורך כך יקצה משרד האוצר סכום של חמישה מיליון שקל. תקציב של 26 מיליון שקל יוקצה לצורך הצבת מסוק אזרחי בעיר לצורך שיפור זמינות אפשרית לפינוי מוסק של חולים. בסה"כ התקציב שיוקצה לתחום הבריאות יעמוד על 150 מיליון שקל בפריסה של שלוש שנים מ-2020.
בהתייחסות לדברים, גורם רפואי בכיר עמו שוחחנו, אמר כי בסופו של דבר מדובר ב: "אריזה חדשה לסחורה ישנה". "המסוק המדובר תקוע בדיונים כבר ארבע שנים מאחר ואף אחד לא מוכן לקחת על עצמו את תפעולו השוטף, לא קופת חולים כללית, לא משרד הבריאות ולא האוצר, מוכנים לתקצבו, כך שלא ברור מה בדיוק תועיל החלטת ממשלה בנושא", אמר אותו גורם, "גם חדר נפגעות תקיפה מינית זה לא באמת משהו שחייבים ואילת מסתדרת מצוין עם הקיים", לגבי שאר התשתיות הבריאותיות המובטחות אמר: "ונניח שיבנו כאן עוד חדרי ניתוח ולידה, ונניח שיביאו מכשור מתקדם, מי הם בדיוק הרופאים שיפעילו את כל הציוד הזה, הרי הבעיה של אילת היא כוח אדם מקצועי ואת זה החלטת הממשלה לא פותרת, הסיכוי שיהפכו את יוספטל לאיכילוב הוא אפסי ואפילו אם יהפכו, הוא עדיין יסבול ממצוקת רופאים וסטאז'רים". כעת ממתינים בעיריית אילת לראות האם הכספים אכן יועברו, שכן לאור היותה של ישראל במצב של ממשלת מעבר כבר קרוב לשנה, לא ניתן לבצע את החלטת הממשלה ולהעביר את התקציבים שהובטחו.

 

בעיית סטיגמה לפעילויות אגף הרווחה


נציגי האגף לשירותים חברתיים בוועדה הציגו בעיה נוספת עמה מתמודדת העיר אילת, קושי בגיוס מלוות ומשתתפות לתכנית "אם לאם", הפועלת זו השנה השלישית בשיתוף עם משרד הבריאות, וכן תכנית 360, במסגרתה הוכשרו אימהות מנוסות, רובן לאחר גיל 50, אשר מלוות אימהות חדשות החסרות עורף משפחתי באילת. "נכון להיום יש 12 תומכות וכ-10 יולדות", נאמר בוועדה, "הקושי בגיוס משתתפות בתכנית, הנו הסטיגמה שיש לפעילויות האגף לשירותים חברתיים", נאמר.

 

תכנית "בריא באילת"


לסיכום החליטה הוועדה כי תתמוך באמצעות תכנית "בריא באילת", בהרחבת מגוון הפעילויות וקהלי היעד שלהן, כאשר ההתערבות תעשה באמצעות שיתוף פעולה כלל מערכתי, שיכלול את המתנ"סים, טיפות החלב (משרד הבריאות), קופות החולים (כאשר משירותי בריאות כללית כבר התחייבו להשתתפות הקופה, וכן האגף לשירותים חברתיים בעירייה. עוד סוכם כי יופק מסמך שיחולק בטיפות החלב ומחלקת היולדות, אשר ירכז מידע על הפעילות והשירותים הקיימים באילת וסביבותיה, בעבור משפחות לפניו אחרי הלידה, כמו גם הנחיות ראשוניות וטיפים למשפחה החדשה. כן נקבע כי במהלך חודש נובמבר, הוא חודש הבריאות, יתוכננו פעילויות לגיל הרך ומשפחותיהם שיתקיימו במרכז לגיל הרך במתנ"ס שחמון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת    

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש