פרסומת
דלג

מאות נשים אילתיות בעצומה: ''להשאיר את ד''ר שמחה מושי באילת''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מערכת יום יום באילת ● 4/9/2019 17:56 ● ערב ערב 2931
15 שנים אחרי שהתחיל את עבודתו במסגרת קופת חולים מכבי באילת, והפך לחלק מחייהן של נשים רבות שחלו בסרטן השד בעיר, גילו לאחרונה מבוטחות הקופה להפתעתן, כי ד''ר שמחה מושי, כירורג שד מומחה, לא ירד עוד לאילת ● הסיבה: פערים כלכליים בין הרופא להנהלת הקופה בעקבות סגירת שדה דב ומעבר השדה מאילת לרמון ● השבוע הבהירו נשים אילתיות שהרימו את הכפפה ויצאו למאבק: ''לא ניתן למצב החדש לפגוע בבריאותנו'' ● קופת חולים מכבי: ''יש לבצע שינוי משמעותי בכל שירותי הרפואה באילת ובכלל זה להפוך את יוספטל לביה''ח השייך לעירייה. כך, ירוכז המאמץ של כל קופות החולים ולא יהיה פיזור משאבים ומאמצים'' ● ד''ר מושי: ''אני מוכן למרות הכל להמשיך להגיע לאילת...אבל מישהו צריך למצוא את הפתרון ההוגן''
מאות נשים אילתיות בעצומה: ''להשאיר את ד''ר שמחה מושי באילת''

וגם זה מסממני הפגיעה בתושבי אילת עם השינויים שחלו לאחרונה בשדות התעופה דב ורמון- לאחר 15 שנים בהן ירד לפרקים לאילת וקיבל בסניף קופת חולים מכבי בעיר את מבוטחות הקופה החולות בסרטן השד, גילו לאחרונה תושבות אילת, כי ד"ר מושי, הרופא הכל יכול שלהן, כירורג שד מומחה בעל שם, לא ירד עוד לקבל חולות לאבחונים או למעקב. הסיבה נעוצה בפערים כלכליים בין קופת חולים מכבי לבין ד"ר מושי שביקש לשפר את תנאי העסקתו באילת מאחר והזמן הנדרש לו להגיע לעיר גדל.

הרופא הכי עסוק בארץ
מי שינסה להזמין לעצמו מקום דרך קופת החולים או באופן פרטי לד"ר מושי, יגלה כי התור הקרוב הראשון הפנוי אליו הוא לעוד שנה מהיום. עד כדי כך מדובר בכירורג מומחה, מוכר ובעל שם, שנשים מכל רחבי הארץ מבקשות להגיע אליו. עובדה זו מקשה עוד יותר על העובדה כי ד"ר מושי יפסיק להגיע לאילת ולקבל כאן את מבוטחות קופת חולים מכבי שלא יודעות מה הן אמורות עכשיו לעשות בלעדיו.
"כשאת חולה במחלת הסרטן את מחפשת יותר מכל את הדמות המקצועית להישען עליה", מספרת השבוע א' חולת סרטן המטופלת אצל ד"ר מושי. "מעבר למקצועיות שלו, מדובר ברופא שהוא לב ונשמה. למרות שהוא מאוד עסוק והתורים אליו מכאן ועד להודעה חדשה, כל מטופלת מרגישה שהיא המטופלת היחידה שלו. הוא יורד לפרטים, שום דבר לא נעלם מעיניו והוא ייתן לך את מספר הנייד האישי שלו, כדי שבכל שאלה יהיה לך עם מי לדבר. אלו לא דברים מובנים מאליהם כיום", היא מסבירה וממהרת לציין שכששמעה כי ד"ר מושי לא יגיע עוד לקופת חולים מכבי בעיר לקבל מטופלות היא נחרדה. "הוא יודע עלי הכל. מכיר כל שלב, כל דבר שעברתי, איך אני אמורה עכשיו לעבור לטיפולו של מישהו אחר?".
נועה ואביבית (השמות המלאים שמורים במערכת), שתי חברות שגילו כי חלו בסמיכות בסרטן השד היו גם הן מטופלות של ד"ר מושי. לשמחתן הן עברו את שלב הטיפולים, ועדיין הן מצויות בליווי של הרופא, בדיקות והשגחה. "הוא רופא מזן אחר", מסבירה השבוע אביבית, "הוא לא מאלו שיגידו לך מה את צריכה לעשות וירפה אלא יבדוק שהכל מתנהל כמו שצריך. העובדה שהוא רופא מוכר ובעל שם, פותחת למטופלות שלו קו ישיר לכל הבדיקות והטיפולים הנחוצים, עד כדי כך שכשאת מזמינה תור לסיטי ואומרים לך שיש תור רק בעוד חצי שנה, הוא מתקשר בעצמו ישירות למנהל המכון ומודיע לו שהבחורה עושה סיטי בעוד שבוע. וכולם סרים למרותו".
נועה: "המטופלות שלו הן הכל עבורו. הוא לא מזניח ולא מרפה. נדמה לך שאת המטופלת היחידה שלו ולא ברור איך הוא מצליח לעשות את זה עם תור המתנה של מאות נשים שהוא מעורב במצבה של כל אחת ואחת מהן".

 

מזהה את מה שאחרים פספסו


גם את נושא הזיהוי המוקדם מציינות מטופלות של ד"ר מושי. רבות מהן מספרות כי עברו אבחונים מקדימים אצל כירורגים אחרים שלא זיהו את הבעיה, אבל ברגע שהגיעו לד"ר מושי הוא זיהה מיד את המצב ומיהר להפנות אותן לתחילת הטיפולים הנכונים. "שאף אחד לא יבקש ממני ללכת לרופא כירורג אחר", אומרת השבוע א' שפנתה לכירורג עם בעיה אך לא אובחנה כראוי. "למזלי שמעתי עליו, נלחמתי להגיע אליו באילת והוא זיהה מיד כי מדובר בסרטן השד. אני לא רוצה לחשוב אפילו מה היה קורה אם לא הייתי מתעקשת ולא הייתי מגיעה אליו בזמן", היא אומרת.
האפשרות כי מטופלותיו של ד"ר מושי יעלו אליו לקבלת טיפול באופן פרטי במרכז אינה אפשרית שכן התורים במרפאתו הפרטית ארוכים ומי שינסה לקבוע תור בהול ככל שיהיה יגלה כי רק בעוד שנה יוכל הרופא לפגוש אותו.
"זאת בדיוק הסיבה שאסור לנו לוותר עליו כאן באילת", אומר א' בעלה של אחת ממטופלותיו של ד"ר מושי שיצא גם הוא למאבק על השארתו בעיר. "אחת לשבועיים הוא היה מגיע לאילת ליום שלם ומקיים כאן את כל הפגישות. כמי שניתח את אשתי ועבר אתה את כל התהליך לפני, תוך כדי ואחרי, אין סיכוי שנוותר עליו. מי עוד יידע כמותו מה היא עברה ומה היא צריכה עוד לעשות. את מבינה? מדובר ברופא סופר עסוק במרכז הארץ. העובדה שבמשך כל השנים האלו הוא הסכים לעזוב את המרפאה העמוסה שלו ולרדת לטפל ולדאוג לנשות אילת זו ציונות לשמה, הרי הוא לא עשה את זה בשביל הכסף ומן הסתם כל יום כזה שלו שהוא לא במרפאה הפרטית שלו הוא בגדר הפסד כספי עבורו. לא יתכן שקופת החולים לא תעשה כל מאמץ כדי להשאיר אותו באילת אף על פי כן ולמרות הכל".


ביבי הבטיח שביבי יקיים


מטופלותיו של ד"ר מושי באילת לא מתכוונות לעצור בפניות להנהלת קופת החולים. השבוע פתחה מילה שוורץ, אחת ממטופלותיו של הכירורג, עצומה הקוראת להשאיר את ד"ר מושי באילת. מאות נשים מאילת, חלקן מבוטחות קופת חולים מכבי וחלקן לא, כבר חתמו על העצומה. "יש באילת לא מעט נשים שהוא הציל את חייהן", אומרת מילה שמודה כי לשמחתה לא חלתה במחלה הארורה ואף על פי כן זכתה לטיפול מסור מצדו של הרופא. "אי אפשר לראות את המצוקה של מאות נשים בעיר ולעמוד מנגד. המאבק הזה שלהן הוא המאבק של כל אחת מאתנו. כשסגרו את שדות התעופה דב והשדה באילת, הבטיחו לנו שתושבי אילת לא ייפגעו. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבטיח מיליוני שקלים כדי לחפות על המצב הלא הגיוני שנוצר, עכשיו שיקום מישהו בכיר ויטפל בהשלכות הצעדים האלו שנעשו על גב התושבים בעיר. זו בדיוק דוגמה לכך שהממשלה עשתה ואנחנו משלמים", היא מסבירה בכעס.
מבדיקת המחלוקת הכלכלית שבין ד"ר מושי לבין הנהלת קופת חולים מכבי עולה כי כיום, לאחר הרחקת שדה התעופה רמון מאילת וסגירתו של שדה דב, יחד עם אין סוף עיכובים בטיסות, יום העבודה של ד"ר מושי באילת מתארך יחד עם הארכה משמעותית של שעות ההגעה לעיר. בעקבות המצב החדש שנוצר, הגיש ד"ר מושי להנהלת מכבי דרישה מחודשת וגבוהה יותר לתשלום, אלא שבהנהלת הקופה הבהירו כי לא יוכלו לעמוד בסכומים הנדרשים. לאחרונה הצדדים כמעט ומצאו פתרון כשהנהלת הקופה הציעה לכירורג לשבת במרפאה במרכז ובכך אולי לא הייתה מוסיפה לו תשלום אך הייתה חוסכת לו בעלויות. אלא רגע לפני שהצדדים הסכימו להחלטה נמסר לד"ר מושי כי לא נמצאה מרפאה פנויה עבורו. היום המשא ומתן עלה על שרטון וכפי שנראה כעת הצדדים שוב מתרחקים האחד מהשני. 
"המלחמות הכספיות שלהם לא אמורות לעניין אותנו", אומרת אביבית, מטופלת של ד"ר מושי. "כמו כל תושב אחר בארץ גם לנו, תושבות אילת מגיע הטיפול הטוב ביותר מהרופא המקצועי ביותר ועל כך אסור לנו לוותר". הנשים מבטיחות שהעצומה היא רק השלב הראשון במאבקן על השארתו של הרופא באילת. "עוד תשמעו עלינו", הן מבטיחות השבוע.

ד"ר מושי עצמו אמר השבוע בתגובה: "אני מוכן למרות הכל להמשיך להגיע לאילת. לי הכי קשה לתרגם את המאמץ הנדרש ממני בעצם הירידה לאילת, הרצון והציונות לכסף. בשורה התחתונה אני מוכן להמשיך להגיע לאילת, אבל מישהו צריך למצוא את הפתרון ההוגן".

מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה: "השינוי בנושא שדות התעופה אכן יצר מצב חדש שמקשה על הצוות הרפואי ועל המטופלים. התרענו על כך בפני גורמי הממשלה. יש לבצע שינוי משמעותי בכל שירותי הרפואה באילת ובכלל זה להפוך את יוספטל לביה"ח השייך לעירייה. כך, ירוכז המאמץ של כל קופות החולים ולא יהיה פיזור משאבים ומאמצים. המהלך יקל על המטופלים ועל הצוות הרפואי וישפר את השרות הרפואי בעיר".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש