פרסומת
דלג

מחלת החצבת הגיעה לאילת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● צילום: מערכת יום יום באילת ● 30/11/2018 17:08 ● ערב ערב 2891
נכון לסגירת העיתון התווספה אילת לרשימת הערים בארץ אליהן הגיעה מחלת החצבת ● על פי אישור משרד הבריאות אותרו באילת שלושה חולי חצבת ● שניים מהם ילדים הלומדים באותו גן בעיר ● מיד לאחר קבלת התוצאות החיוביות של בדיקות הילדים, חוסנו כל ילדי הגן וכל מי שהיו נוכחים במרפאה בזמן הגעתם של הילדים החולים
מחלת החצבת הגיעה לאילת
מדוע לא מבצעים בדיקות לחצבת במיקום מבודד? קופת חולים כללית בשחמון

שני ילדים הלומדים באותו גן באילת הגיעו במהלך השבוע שעבר לקופת חולים כללית בשחמון לקבלת טיפול, כשהם סובלים מתסמינים המתאימים למחלת החצבת. מחלה זיהומית הידועה כמדבקת ביותר. השניים שהגיעו בהפרש של יום אחד, חשפו אגב כך את כל הנוכחים במרפאה לנגיף המחלה. לאחר שהתקבלו התוצאות החיוביות של בדיקות הילדים ואומת כי אכן מדובר בחצבת, מיהרו במשרד הבריאות לזמן לטיפת החלב בעיר את כל הילדים והוריהם שנכחו באותם ימים בקופת החולים בזמן ששני הילדים הגיעו לבדיקה. גם ילדי הגן בו לומדים שני הילדים החולים בחצבת חוסנו מיד עם קבלת תשובות הבדיקה. במשרד הבריאות אישרו את הנתונים שבידנו ומסרו עוד: "שני ילדים עם סימנים קליניים החשודים למחלת החצבת פנו לקופת חולים כללית, מרכז לבריאות הילד. הילדים מבקרים באותו גן ילדים. עם קבלת תוצאות מעבדה חיוביות לנוכחות נגיף החצבת, כל מי שנחשף, כולל בגן ילדים, הוזמן טלפונית לבדיקת מצב החיסון נגד מחלת החצבת וקבלת החיסון במידת הצורך. שני הילדים מטופלים בקהילה, ללא אשפוז. נכון להיום מדובר על סה"כ שלושה חולים תושבי אילת".


"מדוע לא מתקיימות בדיקות במקום מבודד"


א' תושבת אילת ששהתה בקופת החולים של הכללית ביום רביעי בבוקר כשהילדה החולה הגיעה עם אמה, מספרת: "קופת החולים הייתה מלאה באותו בוקר בילדים והורים. הילדה הגיעה לקופת החולים מעולפת, בלי יכולת לזוז. העיניים שלה היו אדומות מאוד וחצי סגורות והיא נשמה בכבדות. ברגע שהאחות התקשרה אל הרופאה וביקשה ממנה לצאת לחדר האחיות מהר, הבנתי שככל הנראה מדובר במחלת החצבת אבל מאחר ואף אחד לא אמר כלום לא היה לנו מה לעשות. רק ביום שישי בבוקר התקשרו אלינו מטיפת חלב ואמרו לנו שנחשפנו בוודאות למחלת החצבת ועלינו להגיע מידית ולהתחסן. כשהגענו לטיפת חלב, הבנו שגם ביום למחרת הגיע לקופת החולים ילד אחר מאותו גן שגם הוא נמצא כחולה בחצבת וגם את ההורים והילדים שהיו באותו זמן בקופת החולים זימנו לקבלת חיסונים. זו הייתה עלייה לרגל. כמעט עד לכניסת השבת האחיות חיסנו את כל הבאים".
אצל א' הבעיה לא מתחילה ונגמרת בשאלת החיסון והאם במהלך היומיים שעברו עד לקבלת החיסון היא או בתה נדבקו במחלה. א' מטופלת בתינוק בן 11 חודשים הלוקה במערכת החיסונית שלו. "מה שאומר שאוי ואבוי לנו אם הוא נדבק במהלך היומיים האלו שעברו מאז שנחשפנו לנגיף ועד לקבלת החיסון", היא מציינת בחשש. בעוד שבתה בת השלוש חוסנה ביום שישי, מאחר וטרם השלימה את כל מנות החיסון נגד חצבת קודם לכן, היא עצמה לא חוסנה מאחר ולא ברור האם חוסנה בעבר נגד המחלה. "מדובר במחלה שאסור להתחסן אליה יותר מפעם אחת", ככה הוסבר לי. "א' עברה בדיקת דם לבדיקת הנוגדנים, ועד שיתקבלו תוצאות הבדיקה, ויימצא האם היא מחוסנת או שמה היא נדבקה במחלה, היא לא יכולה להתקרב לבנה התינוק. "מפחיד אותי לחשוב שרק במקרה החלטתי שלא לקחת את התינוק אתנו לקופת החולים", מספרת א', שבחרה להשאיר את בנה התינוק אצל חמותה. "מפחיד לחשוב שילד שמגיע כיום לקופת חולים חשוף למחלה", היא אומרת ותוהה מדוע לנוכח המצב לא מבקשים באילת מבוגרים או הורים לילדים שיש חשש כי הם חולים בחצבת להביא אותם לבדיקה במקום מוגדר ומבודד על מנת שלא ידביקו על הדרך תושבים או ילדים אחרים".

 

איך תזהו את החצבת? מתוך אתר משרד הבריאות:

 

החצבת מועברת מאדם לאדם על ידי פיזור הנגיף לסביבה בעת שיעול, עיטוש או מגע עם הפרשות מהאף וליחה. ניתן להידבק במחלה גם בעת שהייה בחדר החולה, עד שעתיים לאחר שהחולה עזב את החדר. לאדם שאינו מחוסן נגד החצבת יש סיכון גבוה של 90 אחוז להידבק במחלה.
סימני החצבת יופיעו בין 10-14 ימים לאחר החשיפה לנגיף, אך יתכן גם בטווח של 6-21 ימים. המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור. ביום הרביעי או החמישי להופעת סימני המחלה, מופיעה פריחה בצבע אדום כהה על העור. בדרך כלל הפריחה מתחילה בצוואר ומתפשטת לעבר הפנים, הגוף והגפיים. בהתחלה הנגעים בעור נקודתיים ומרובים ונוטים להתלכד לפריחה המכסה שטחי גוף נרחבים. הפריחה מתחילה להחוויר ביום השלישי להופעתה ולכך מתלווה בדרך כלל שיפור בתחושת החולה. הפריחה דומה לפרחיו הקטנים והצפופים של החצב ומכאן שמה של המחלה.
אם תהיתם מה יכול מנוע את ההידבקות במחלה, מדובר אך ורק בחיסון נגד חצבת שהשפעתו מקנה הגנה תוך שבועיים מיום קבלתו והשפעתו חלה עשרות שנים לאחר מכן. מה שאומר שאם חוסנתם בילדותכם נגד החצבת, וילדכם חוסנו בצעירותם, מן הסתם שאתם מחוסנים. 97 אחוזים מהמחוסנים לא יידבקו במחלה. אגב, החיסון נגד החצבת ניתן כשגרת החיסונים בשני מועדים: בגיל 12 חודשים בטיפות החלב ובכתה א' במסגרת שירותי בריאות התלמיד. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש