פרסומת
דלג

הסוף לתרומות הסודיות של קצא"א?

מאת: עומר כרמון ● 23/9/2016 13:36 ● ערב ערב 2777
ועדת שרים צפויה לדון בשבוע הבא בסיום תקופת הזיכיון של קצא"א בעוד חצי שנה, ובביטול הפטור מארנונה שניתן לחברה. לפני כעשרה חודשים נחתם הסכם סודי חדש בין קצא"א לעיריית אילת שהוגדר כ'חלף ארנונה'. גורם בכיר בקצא"א, הסביר ל'ערב ערב' כי בנוסף להסכם המופיע בספר התקציב, החברה מעבירה גם תרומות בהתאם לבקשותיו של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. חלק ניכר מהבקשות הן לקבוצות הכדורגל והכדורסל העירוניות. שאלנו את עיריית אילת וקצא"א האם ההסכמים שנחתמו ביניהם יהיו בתוקף גם לאחר תום תקופת הזיכיון? מקצא"א נמסר: "קצא"א מחויבת לקהילה בה היא פועלת. החברה אינה נוהגת להתייחס להסכמים בינה ובין גורמים מסחריים וציבוריים, וההסכמים המדוברים נתונים תחת צו חסיון של בית המשפט". עיריית אילת: "העירייה כמובן תברך על החלטה לפיה קצא"א תשלם ארנונה, דבר אשר יעשיר את הקופה הציבורית למען התושבים"
הסוף לתרומות הסודיות של קצא''א?

כתבות קשורות: 

"קצא"א משלמת כסף לעירייה, כדי שאותה עירייה לא תתנגד להארכת הזיכיון"

הסכמי הארנונה הסודיים

קצא"א דורשת מיו"ר האופוזיציה ומ'ערב ערב באילת' לשתוק

חברי מועצה אישרו הסכמים עם קצא"א מבלי שראו אותם

 

ועדת שרים צפויה לדון בשבוע הבא בתזכיר חוק ההתייעלות הכלכלית לשנתיים הקרובות, הכולל פרק שלם העוסק בתום הזיכיון של חברת קו צינור הנפט אילת-אשקלון (קצא"א). מהתזכיר עולה כי עם תום תקופת הזיכיון של קצא"א בעוד חצי שנה, יבוטל הפטור מארנונה שניתן לחברה. לפיכך, תיאלץ החברה, או מי שיבוא בנעליה, לשלם לרשויות המקומיות מס ארנונה גלוי ושקוף.

 

הסכמים סודיים

 

חברת קצא"א הוקמה בשנת 1968 ופועלת תחת זיכיון ייחודי ל-49 שנה (העומד להסתיים בחודש מרץ 2017), המקנה לה חיסיון על כל פעילותה ומאפשר לה להחזיק בקווי נפט מאילת לים התיכון ובמכלי נפט עצומים ונמלים באילת ובאשקלון. על פי מבקר המדינה, החברה ניצלה את מעמדה הייחודי וקיים ניגוד עניינים בפעולותיה אשר גרם לנזק סביבתי ואחר.

 

לפני כעשרה חודשים נחתם הסכם סודי בין קצא"א לעיריית אילת. העירייה וקצא"א פנו בבקשה מוסכמת לבית המשפט כדי שיעניק להם צו חיסיון ואיסור פרסום. שופטת בית המשפט המחוזי, חני סלוטקי, העניקה לצדדים את מבוקשם. לא היתה זו הפעם הראשונה בה עיריית אילת מסתירה מידע הנוגע להסכמיה עם קצא"א. גם פרק בדו"ח ביקורת שהכין לפני חמש שנים בנושא מבקר העירייה, עו"ד אלי הרציג, לא פורסם עד היום. בטענה כי קיים חיסיון בנוגע לפעילותה של קצא"א. בהקדמה לדו"ח, כתב מבקר עיריית אילת: "הפרק הראשון עניינו הסכם, בין העיריות אשקלון ואילת לבין חברת קצא"א, בדבר קבלת תרומה כספית מחברת קצא"א (תחליף לארנונה). היועצת המשפטית לעירייה לא הובאה בסוד העניין בעת חתימת ההסכם. מומלץ לשתף את הלשכה המשפטית של העירייה בעת חתימה על הסכמים מעין אלו. חלק מכספי התרומה לעיריית אילת, מועברים לגופים נתמכים. לדעת הביקורת, רצוי לשלב ועדה מקצועית, כמוגדר בנוהל מתן תמיכות, בהליך העברת התרומות לגופים הנתמכים, במטרה ליצור, למצער, שקיפות בהליך שוויוני".

 

כיצד מחולק הכסף של קצא"א?

 

גורם בכיר בקצא"א, הסביר ל'ערב ערב' כי בנוסף להסכם המופיע בספר התקציב, החברה מעבירה גם תרומות בהתאם לבקשותיו של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי. חלק ניכר מהבקשות הן לקבוצות הכדורגל והכדורסל העירוניות.

לאחר שבשנים האחרונות קיבלה עיריית אילת מקצא"א תרומה שהוגדרה כ'חלף ארנונה' בסך כשני מיליון שקלים, ציינה העירייה בספר התקציב שלה, כי בשנת 2016 תקבל מקצא"א סכום גדול בהרבה: 6.9 מיליון שקלים. בדיון בדלתיים סגורות שהתקיים לפני כעשרה חודשים, סיפר ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, לחברי מועצת העיר על ההסכם עליו חתם עם קצא"א. יו"ר האופוזיציה, דובי כהן, שאל האם ההסכם עם קצא"א הוא עד תום תקופת הזיכיון של קצא"א – מרץ 2017. יצחק הלוי פנה לגזבר העירייה, אסי בן חמו וביקש ממנו: "אסי, תסביר לגבי המועד. תסביר את שני הפיקים". בן חמו פירט: "אנו חותמים ומאשרים עכשיו שני הסכמים. אחד זה 'הסכם התרומה', שזה ה-6.9 (מיליון שקלים, ע.כ) וההסכם השני נקרא 'הסכם ארנונה' ואני אסביר למה. 'הסכם תרומה' בא ואומר: מהראשון בינואר 2015, עיריית אילת תקבל במקום 2.4 מיליון שקלים, 6.9 מיליון שקלים. הכסף הזה של ה-6.9, הוא עד מרץ 2017, שזה המועד שאמור להסתיים הזיכיון. אם יסתיים הזיכיון, אז נכנס ההסכם השני שהוא 7.5 מיליון שקלים. בהסכם ארנונה יש תחשיב מסודר", הוא אמר. שאלנו את עיריית אילת וקצא"א האם ההסכמים שנחתמו ביניהם יהיו בתוקף גם לאחר תום תקופת הזיכיון? מקצא"א נמסר:  "קצא"א מחויבת לקהילה בה היא פועלת. החברה אינה נוהגת להתייחס להסכמים בינה ובין גורמים מסחריים וציבוריים, וההסכמים המדוברים נתונים תחת צו חסיון של בית המשפט". עיריית אילת מסרה בתגובה: "העירייה כמובן תברך על החלטה לפיה קצא"א תשלם ארנונה, דבר אשר יעשיר את הקופה הציבורית למען התושבים".

חדשות אילת 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש