פרסומת
דלג

"קצא"א משלמת כסף לעירייה, כדי שאותה עירייה לא תתנגד להארכת הזיכיון"

מאת: עומר כרמון ● 3/3/2016 10:12 ● ערב ערב 2748
ח"כ דב חנין הודיע השבוע במליאת הכנסת, כי לפי מידע הנמצא ברשותו, חברת קצא"א משלמת לעירייה כסף (תרומות כספיות המוגדרות כ'חלף ארנונה'), כדי שזו לא תתנגד להארכת תקופת הזיכיון של קצא"א שעומדת להסתיים בשנה הבאה. לפני מספר שבועות נחתם הסכם ארנונה בין קצא"א לעיריית אילת. לאחר שבשנים האחרונות קיבלה עיריית אילת מקצא"א חלף ארנונה בסך כשני מיליון שקלים, ציינה עיריית אילת בספר התקציב שלה, כי בשנה הקרובה (2016) תקבל מקצא"א סכום גדול פי שלושה: 6.9 מיליון שקלים. במידה ותוארך תקופת הזיכיון של קצא"א, עלולות להיות לכך השלכות חמורות על איכות החיים באילת: קצא"א מחזיקה בעיר נמל נפט, חוות נפט סמוכות לשכונת שחמון וצינורות נפט העוברים סמוך לבתי תושבים במערב העיר
''קצא''א משלמת כסף לעירייה, כדי שאותה עירייה לא תתנגד להארכת הזיכיון''

 

 הדיון בהסכם הארנונה התקיים בדלתיים סגורות. מאיר יצחק הלוי

 

ח"כ דב חנין מסר השבוע לסגן שר האוצר, יצחק כהן, כי לפי מידע הנמצא ברשותו, חברת קצא"א משלמת לעירייה כסף (תרומות כספיות המוגדרות כ'חלף ארנונה'), כדי שהיא לא תתנגד להארכת תקופת הזיכיון של קצא"א שעומדת להסתיים בשנה הבאה. "אני אומר לך, סגן שר האוצר, שתיבדק הטענה שקצא"א משלמת כסף לעירייה, כדי שאותה עירייה לא תתנגד להארכת הזיכיון", אמר ח"כ חנין במליאת הכנסת. "אם דבר כזה קורה, אני חושב שזה מאוד חמור ומאוד מסוכן". סגן שר האוצר הסכים עם ח"כ חנין וענה: "זה חמור מאוד".

 

הסכם ארנונה סודי

 

חברת קצא"א הוקמה בשנת 1968 ופועלת תחת זיכיון ייחודי ל-49 שנה (העומד להסתיים בשנת 2017), המקנה לה חיסיון על כל פעילותה ומאפשר לה להחזיק בקווי נפט מאילת לים התיכון ובמכלי נפט עצומים ונמלים באילת ובאשקלון. על פי מבקר המדינה, החברה ניצלה את מעמדה הייחודי וקיים ניגוד עניינים בפעולותיה אשר גרם לנזק סביבתי ואחר.

 

לפני מספר שבועות נחתם הסכם ארנונה חדש בין קצא"א לעיריית אילת. בהתאם לבקשת עיריית אילת וקצא"א מבית המשפט המחוזי ובהתאם לחוק הזיכיון, הוגדר הסכם הארנונה כסודי ופרטיו נאסרו לפרסום. הדיון במועצת העיר בהסכם הארנונה, התקיים בדלתיים סגורות.

 

לאחר שבשנים האחרונות קיבלה עיריית אילת מקצא"א חלף ארנונה בסך כשני מיליון שקלים, ציינה העירייה לאחרונה בספר התקציב שלה, כי בשנה הקרובה (2016) תקבל מקצא"א סכום גדול פי שלושה: 6.9 מיליון שקלים. בתחקיר שביצע לאחרונה 'ערב ערב', נמצא כי קצא"א ועיריית אילת אינן מוכנות לחשוף לציבור כיצד מחולקים כספי התרומה של קצא"א.

 

סגן שר האוצר: "זה חמור מאוד"

 

"אדוני סגן שר האוצר, אני רוצה שתקשיב. יש לי דבר חשוב להגיד לך", אמר השבוע ח"כ דב חנין מעל דוכן הנאומים בכנסת. "אני יודע שאתה מאלה שמחויבים והיית מחויב בעבר למאבק נגד גורמים בעייתיים שגם מזהמים את הסביבה וגם שודדים את הקופה הציבורית, ואני רוצה להעלות בפניך סוגיה שקשורה לקטגוריה הזו ונמצאת באחריות משרד האוצר. אני מתכוון לחברת קצא"א. חברת קצא"א היא כמו שאנחנו יודעים, אחת המזהמות הגדולות בארץ. אחראית לכמה וכמה פיצוצים בצינור המוביל נפט או חומרי דלק מאילת לים התיכון. והחברה הזאת, כך אני מבין, נמצאת בתחנה שבה היא מבקשת להאריך את הזיכיון שלה. אדוני סגן השר, אני רוצה לפנות אליך ולבקש ממך ומהממשלה לא להאריך את הזיכיון של חברת קצא"א. סוגיה נוספת, לפי טענות שמגיעות אלי ואני רוצה להגיד את הדברים בזהירות. חברת קצא"א מוכנה לשלם לעיריות שנמצאות על הקו, סכומי כסף לא מבוטלים, כדי שהעיריות האלה לא יתנגדו להארכת הזיכיון".

 

סגן שר האוצר, יצחק כהן, ענה לח"כ חנין, כי "חברת קצא"א משלמת הרבה שנים לאילת, אילות ואשקלון (חלף ארנונה, ע.כ). ח"כ חנין ענה לו: "משלמת לאילת. אבל אני אומר לך, סגן שר האוצר, שתיבדק הטענה שקצא"א משלמת כסף לעירייה, כדי שאותה עירייה לא תתנגד להארכת הזיכיון. אם דבר כזה קורה, אני חושב שזה מאוד חמור ומאוד מסוכן". סגן שר האוצר הסכים עם ח"כ חנין וענה: "זה חמור מאוד".

 

"התקנים המחמירים ביותר"

 

במידה ותוארך תקופת הזיכיון של קצא"א, עלולות להיות לכך השלכות חמורות על איכות החיים באילת: קצא"א מחזיקה בעיר נמל נפט, חוות נפט סמוכות לשכונת שחמון וצינורות נפט העוברים סמוך לבתי תושבים במערב העיר. לאחר דליפת הנפט החמורה בצומת באר אורה, הבטיחה קצא"א ל'ערב ערב' כי תושבי אילת יכולים להסיר דאגה מלבם: "אנו שומרים על תקני איכות הסביבה והבטיחות המחמירים ביותר ביבשה ובים, בשיתוף פעולה ותיאום מלא עם המשרד להגנת הסביבה. אנו פועלים במתכונת מחמירה של בדיקות חשד לדליפה מקווים. קצא"א מפעילה מערכות בקרה חדישות של חברת 'אטמוס' הבריטית- אמריקאית. המערכת יודעות לזהות כל דליפה ואת מיקומה המדויק. האינדיקציה מתקבלת מידית על מסכי המחשב בחדר הפיקוד של החברה, המאויש 24 שעות לאורך כל ימות השנה. עובדי החברה עוברים הכשרות וקורסים מקצועיים בארץ ובחו"ל על מנת לתת להם את הכלים להתמודד עם כל זיהום, במידה ויהיה, במהירות ובמקצועיות. יתרה מכך, בקצא"א מייחסים חשיבות רבה לפעילות מונעת וכל הקווים של החברה עומדים בתקנים המחמירים ביותר בעולם: תקני API האמריקאים. אחת לחמש שנים קצא"א בודקת את תקינות הקווים שלה באמצעות בדיקה ממוחשבת. העבודה מתבצעת ע"י חברה מחו"ל שיש בידה את הציוד והידע המתאימים ותוצאות הבדיקה הן אינדיקציה למצבו של הצינור. לקצא"א מערכת גילוי דליפות. החברה מפעילה מוקד 7/24, שמנטר ועוקב אחר פעולות ההזרמה בקווים. מעבר לכך, חברת קצא"א מבצעת אחזקה מונעת בהתאם לתוצאות הבדיקה, ובכל מקרה, בכל שנה, החברה משפצת קטעי צנרת. השיפוץ כולל חשיפת קו הצינור, ניקוי חול, ריתוך לפי הצורך, צביעה והטמנה. קצא"א מפעילה סיורים מוטסים ורכובים לאורך הקווים. כמו כן, קצא"א משקיעה משאבים מרבים באמצעים ובכוח אדם על מנת למנוע זיהום ים. מתקיים תרגול שוטף ותדיר של תרחישי זיהום ים הכולל תרגול צוות העובדים בשיתוף אגף ים וחופים. קצא"א עושה שימוש בצנרת לפריקת דלק באיכות הגבוהה ביותר שקיימת בעולם. מדובר בצנרת בעלת דופן כפולה כאשר בין הדפנות יש חלל ובו מערכות בקרה לזיהוי תקלות. כל הציוד והאביזרים הימיים עוברים בקרות ובדיקות תקופתיות שוטפות על פי התקינה והוראות הרגולציה. במידת הצורך ובהתאם לבדיקות התקופתיות יש תהליך של החלפה וחידוש הצינורות. עובדי החברה עוברים הכשרות תקופתיות לטיפול בזיהום ים והצוותים מתרגלים ומתאמנים לכך כל העת בשטח. בוצעו ביקורות תקופתיות של אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, וכן אימונים משותפים לעובדי קצא"א ולעובדי אגף ים וחופים".                        

חדשות אילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש