פרסומת
דלג

הסכמי הארנונה הסודיים

מאת: עומר כרמון ● 27/11/2015 22:59 ● ערב ערב 2734
עיריית אילת שוב פעלה השבוע כדי להסתיר מתושבי אילת מידע הנוגע להסכמי ארנונה שחתמה עם חברת קו צינור הנפט אילת-אשקלון (קצא"א). העירייה וקצא"א פנו בבקשה מוסכמת לבית המשפט, וביקשו צו חיסיון ואיסור פרסום על עתירה בנושא ארנונה שהגישה בשבוע שעבר קצא"א נגד העירייה. אין זו הפעם הראשונה בה עיריית אילת מסתירה מהציבור מידע הנוגע להסכמי הארנונה שלה עם קצא"א. גם פרק בדו"ח ביקורת שהכין בנושא מבקר העירייה, עו"ד אלי הרציג, לא פורסם עד היום
הסכמי הארנונה הסודיים
להיכן הולך הכסף?

עיריית אילת וחברת קצא"א (קו צינור הנפט אילת-אשקלון) פנו בבקשה מוסכמת לבית המשפט כדי שיעניק להם צו חיסיון ואיסור פרסום על עתירה בנושא ארנונה שהגישה קצא"א נגד עיריית אילת. שופטת בית המשפט המחוזי, חני סלוטקי, העניקה לצדדים את מבוקשם. עיריית אילת שלחה בעקבות ההחלטה מכתב למערכת 'ערב ערב' באמצעות משרד עו"ד גדעון פישר, שכותרתו: 'התראה דחופה על הפרת צו שיפוטי – פנייה לתת חיסיון', ובו היא דורשת: "להימנע מכל פרסום בהתייחס להליך זה. להסיר את הפרסום מאתר האינטרנט המופעל על ידכם. לאיסוף כל פרסום המתייחס לפרסום המפר. להודיע לכל גורם אליו הועבר הפרסום ושזהותו ידועה לכם, על החיסיון ואיסור הפרסום".

"היועצת המשפטית לא הובאה בסוד העניין"

 

אין זו הפעם הראשונה בה עיריית אילת מסתירה מהציבור מידע הנוגע להסכמי הארנונה שלה עם קצא"א. גם פרק בדו"ח ביקורת שהכין לפני חמש שנים בנושא מבקר העירייה, עו"ד אלי הרציג, לא פורסם עד היום. בטענה כי קיים חיסיון בנוגע לפעילותה של קצא"א (חיסיון שניתן לפני 50 שנה כדי להסתיר את שיתוף הפעולה בהקמת קצא"א בין ממשלות ישראל ואירן). בהקדמה לדו"ח, כתב מבקר עיריית אילת: "הפרק הראשון עניינו הסכם, בין העיריות אשקלון ואילת לבין חברת קצא"א, בדבר קבלת תרומה כספית מחברת קצא"א (תחליף לארנונה). היועצת המשפטית לעירייה לא הובאה בסוד העניין בעת חתימת ההסכם. מומלץ לשתף את הלשכה המשפטית של העירייה בעת חתימה על הסכמים מעין אלו. חלק מכספי התרומה לעיריית אילת, מועברים לגופים נתמכים. לדעת הביקורת, רצוי לשלב ועדה מקצועית, כמוגדר בנוהל מתן תמיכות, בהליך העברת התרומות לגופים הנתמכים, במטרה ליצור, למצער, שקיפות בהליך שוויוני".

כיצד מחולק הכסף של קצא"א?

 

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, הסביר בעבר ל'ערב ערב', כי קצא"א מעבירה לעיריית אילת שני מיליון שקלים בשנה כ'חלף ארנונה'. כיצד מחולק הכסף ולמי? כאן נתקלנו במעטה חשאיות. גורם בכיר בקצא"א, הסביר לנו כי החברה מעבירה חלק מהכסף בהתאם לבקשותיו של ראש העירייה. חלק אחר, מועבר בידי ועדה מיוחדת של קצא"א, שמקבלת בקשות לסיוע כספי מעמותות שונות הפועלות בעיר. לדבריו, חלק ניכר מבקשותיו של ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, הם לקבוצות הכדורגל והכדורסל העירוניות 

שאלנו השבוע את עיריית אילת  מדוע ביקשה להטיל צו חיסיון על דרישת הארנונה מקצא"א? הנהלת העירייה בחרה, כהרגלה, לא להתייחס. 'ערב ערב' מתכוון לפעול בתקופה הקרובה, כדי לחייב את עיריית אילת לדווח לתושבי העיר, על הסכמי הארנונה החשאיים שלה עם קצא"א. 

חדשות אילת