פרסומת
דלג

מלחמת הארנונה מחריפה: המלונאים שוב יעתרו לבית המשפט

מאת: עומר כרמון ● 8/12/2011 16:38 ● ערב ערב 2527
כוונת העירייה לחייב את בתי המלון רטרואקטיבית עבור תשלומי ארנונה, גורמת לזעם רב בקרב מנהלי רשתות המלונות באילת. מנכ"ל התאחדות המלונאים, שבתאי שי: "מועצת העיר קיבלה לפני כחודש החלטה שגויה מבחינה חוקית. אנחנו לא מקבלים את זה ונעמיד את הנושא למבחן". לא רק המלונאים ישלמו יותר: השבוע אושרה העלאה של 3.1 אחוזים בתעריפי הארנונה בכל רחבי העיר
מלחמת הארנונה מחריפה: המלונאים שוב יעתרו לבית המשפט

מועצת העיר אישרה השבוע העלאה של 3.1 אחוזים בתעריפי הארנונה ברחבי העיר. מי שלא יושבים בשקט ויוצאים למלחמה נגד התייקרות התעריפים הם המלונאים. בכוונתם לעתור לבית המשפט נגד כוונת העירייה לחייבם לשלם הפרשי ארנונה מראשית שנת 2011.

כזכור, לפני חודש, אישרה מועצת העיר סיווג ארנונה חדש לבתי המלון בעיר, במקום זה שבוטל לפני כשלושה חודשים בידי בית המשפט. לפי הסיווג החדש, ככל שהמלון גדול יותר וקרוב יותר לים ולאזור התיירות, הוא ישלם יותר ארנונה. מפת הארנונה החדשה לבתי המלון צפויה לקבל בקרוב את אישור משרדי הפנים והאוצר. המלונאים חוששים כי יידרשו לשלם בגינה הפרשי ארנונה שיחושבו החל מראשית 2011.

"שיטה חדשה בתוך חודשיים”


מנכ"ל התאחדות בתי המלון באילת, שבתאי שי, אמר השבוע ל'ערב ערב': "מועצת העיר קיבלה לפני כחודש החלטה שגויה מבחינה חוקית. לפני שנה, העירייה הגישה בקשה למשרד הפנים המבוססת על שיטת הכוכבים. עתרנו לבית המשפט, והשופטת קיבלה את עמדתנו. היא פסלה את חישוב הארנונה לפי שיטת הכוכבים ואמרה לעירייה: 'השיטה שלכם לוקה בחוסר סבירות קיצוני, ואני ממליצה לכם בפעם הבאה שאתם מבקשים העלאה, לעשות אותה בצורה שקופה ומקצועית'. העירייה ראתה בהמלצת השופטת הוראה להגיש מיד בקשה חדשה. את השיטה הקודמת לקח להם ארבע שנים לחבר, ועכשיו הם באו בתוך חודשיים עם שיטה חדשה. השופטת אמרה להם להתייחס ל-2012, העירייה פירשה את זה כהוראה להגיש בקשה חדשה ל-2011. אנחנו לא מקבלים את זה ונעמיד את הנושא למבחן".

כלומר, אין לכם התנגדות שהעירייה תחייב אתכם החל מראשית 2012 לפי השיטה החדשה?
"לא אמרתי את זה".

טעות או מחטף?


גם השבוע התכנסה מועצת העיר לישיבה מיוחדת שעסקה בהעלאת תעריפי הארנונה. מרבית חברי המועצה תמכו בהעלאה של 3.1 אחוזים, בהתאם לחוק ההסדרים במשק. שני חברים התנגדו: עו"ד לימור להב והרצל חנו. ההתייקרות בתעריפי הארנונה מחושבת לפי התעריפים של שנת 2010, מכיוון שמשרד הפנים עדיין לא אישר את תוכנית הרפורמה בארנונה שאושרה לפני שנה בידי מועצת העיר. במידה ומפת הארנונה החדשה תאושר בקרוב בידי משרדי הפנים והאוצר, גם חלק מתושבי העיר, בדומה למלונאים, עשויים לקבל דרישת תשלום רטרואקטיבית שתחושב החל מראשית 2011.
במהלך הדיון, תקפה חברת המועצה, עו"ד לימור להב, את סדר העדיפויות של העירייה שהוצג בצו המסים החדש. כמו כן מצאה, כי העירייה ביקשה להעלות את תעריפי הארנונה למרבית סוגי הנכסים בעיר בשיעור של כחמישה אחוזים ולא 3.1 אחוזים כפי שטענה רשמית. גזבר העירייה, אסי בן חמו, טען, כי מדובר בטעות שנגרמה בשל הזנה שגויה של נתוני תוכנת 'האקסל'. עו"ד להב הטילה ספק בהסבר זה.

"בדברי ההסבר שקיבלו חברי המועצה לצו המסים, מספר ימים לפני ישיבת המועצה, נכתב כי כלל תעריפי הארנונה לשנת 2012 יעלו ב- 3.1 אחוזים, בהשוואה לתעריפי הארנונה של 2011", מסרה עו"ד להב ל'ערב ערב'. "מכיוון שאני נוהגת לבדוק מראש, לעומק וביסודיות, כל נושא המובא לאישור המועצה, טרחתי והשוויתי את התעריפים החדשים לאלו של שנת 2011. לתדהמתי הרבה, נסתבר לי, שבניגוד להסבר שקיבלנו, העלתה העירייה את תעריפי הארנונה במרבית הסיווגים בחמישה אחוזים. אינני יודעת אם מדובר בטעות או בניסיון נואל לעשות מחטף ולהעלות את תעריפי הארנונה מעבר למדווח. טענתו של גזבר העירייה כאילו מדובר בטעות מחשב תמוהה בעיני בהתחשב בשתי עובדות. הראשונה: שמחשב הוא גולם העושה חישובים בהתאם לנתונים המוזנים בו על ידי בני אדם. והשנייה ש'הטעות' נמצאה בכל הסיווגים למעט מגורים ומלונאות, כך שלא ברור לי כיצד ומדוע 'טעו' מחשבי העירייה באופן סלקטיבי. בדיעבד הסתבר, שאיש מחברי המועצה לא טרח כמוני לבדוק את הדברים, ואילו לא הייתי עולה על כך ופונה בעניין זה לגזבר העירייה עוד טרם הישיבה, הייתה מועצת העירייה מאשרת למרבית סוגי הנכסים בעיר העלאה של חמישה אחוזים בארנונה במקום שלושה אחוזים, מבלי שאיש ישים לב וידע על כך".

גזבר העירייה, אסי בן חמו, הכחיש כי מדובר בקנוניה והודה לעו"ד לימור להב על שמצאה את הטעות: "ביצענו את החישוב בנוסחאות באקסלים", הוא הסביר. "הכנסנו לנוסחה פעמיים את סעיף 1.4 אחוזים, ולכן החישוב יצא יותר".

מהעירייה נמסר בתגובה: "לטענת גזבר העירייה – אסי בן חמו, טענתה של חברת המועצה להב, לפיה טען גזבר העירייה שמדובר בטעות מחשב, אינה נכונה ולא נאמרה. לדבריו של גזבר העירייה, הסביר לחברת המועצה להב בשיחה טלפונית ולאחריה גם בישיבת המועצה את מהות התקלה, שמקורה בתוצאה של נוסחה במערכת האקסל שנרשמה בטעות וכללה את שנת 2010 בעדכון. עוד הבהיר הגזבר, כי האחריות לטעות כולה שלו כגזבר. לראיה, בסיווג של מגורים + מלונות שלא היו בשנת 2010 לא הייתה טעות. לעניין החיוב הרטרואקטיבי על פי חוק, צו המאושר ע"י השרים בשנת התקציב יש לחייב את העדכון רטרואקטיבי החל מינואר של אותה שנה".

"יוצאים במכרז לשני מעונות סטודנטים”


עו"ד לימור להב השיגה במהלך הדיון על שלושה סיווגי ארנונה שמופיעים בצו המסים החדש: "מוסדות חינוך המוכרים בידי המועצה להשכלה גבוהה משלמים תעריף הנמוך ב-50 אחוז ממוסד לימודי אחר שאינו מוכר", היא אמרה. "אני לא מבינה כיצד זה מקדם את חזון 'העיר האוניברסיטאית'? האינטרס צריך להיות בקידום לימודים מקצועיים, וזה צריך לבוא לידי ביטוי בתעריפי הארנונה. האם אנחנו רוצים שכל המכללות ייסגרו ותהיה רק אוניברסיטת בן גוריון?". עוד טענה עו"ד להב, כי בשל המחסור בשירותי רפואה בעיר, יש להעניק גם למרפאות הפרטיות הנחה בארנונה, כפי שמקבלות מרפאות קופות החולים. בנוסף, שבה והעלתה את הצעתה לחייב בארנונה כפולה דירות שנרכשו בידי תושבי חוץ ונותרות ריקות ברוב ימות השנה. "מדוע יש התנגדות להצעה זו?", היא שאלה. "מדוע לא להכניס כסף נוסף לקופת העירייה? מדובר על אנשים שהחליטו להשקיע פה בנדל"ן. מגיעים פעמיים בשנה לשבועיים בכל פעם ויוצרים מצב שבו לדיירים אילתים אין להם עם מי לדבר כשיש נזילה או כשהמעלית מקולקלת. שכונות שלמות בשחמון חשוכות", היא הזהירה.

ראש העירייה, מאיר יצחק הלוי, ענה לעו"ד להב: "המדיניות שלנו היא להפוך את אילת לעיר אוניברסיטאית. השקענו הרבה מאוד שטחים והרבה מאוד כסף. לשמחתי, כבר עכשיו יוצאים במכרז BOT (חוזה למימון פרויקט שבו גוף פרטי מקבל זיכיון מגוף ציבורי כדי לממן, לתכנן, לבנות ולהפעיל מתקן ציבורי לתקופה קצובה, ע.כ) לעוד שני מעונות סטודנטים. זה כספים של קרן רש"י, קהילת טורונטו, ואני מקווה שנצליח. לכל מוסד מוכר יש הנחה משמעותית של שני שליש. אם יש גורם פרטי שרוצה לפתוח עסקי הוראה, הוא גם גובה כסף בהסכם. אותו דבר לגבי מרפאות פרטיות. לגבי דירות רפאים. הצעתך ראויה להתייחסות. אני מציע לא להיות הנחשונים בעניינים הללו. בואו נלמד את הנושא לפרטי פרטים, יש לזה היבטים רבים בהיבט החקיקתי-משפטי, ערכי ועוד. נחכה לראות מה תגיד ועדת טרכטנברג. בואו נלמד בתוכנו את המשמעויות על כל החלקים ואין שום מניעה שאם נחשוב שצריך להעלות את זה, נעלה את זה".

חבר המועצה, ד"ר מאיר ויסנוביץ, הוסיף: "אני לא רוצה שכל תושבי העיר הצרפתים יגידו שהם לא רוצים יותר את אילת ולא יבואו. כל אחד מהם שיש לו כאן דירה, מביא אתו שתי משפחות נוספות שהולכות לבתי מלון. אנחנו צריכים לחבק אותם, ואולי חלק מהם גם יעשו כאן עליה. אם הם רכשו כאן דירה, זה לא כדי לבוא לכאן פעמיים בשנה, אלא כדי שיהיה להם בית חם בארץ. אני לא חושב שנכון לקנוס אותם. חשוב לזכור בנוסף, כי מכיוון שהם לא נמצאים פה הרבה, הם גם צורכים פחות שירותים מוניציפאליים".