פרסומת
דלג

עץ התמר של ממלכת יהודה נשתל צפונית לאילת

מאת: עומר כרמון ● 1/12/2011 10:29 ● ערב ערב 2526
היסטוריה בערבה: שתיל עץ תמר שנוצר מהזרע העתיק ביותר שאי פעם נבט הוטמן בקיבוץ קטורה. הזרע הושלך במצדה במהלך המצור הרומי לפני כ-2,000 שנה והתגלה בידי יגאל ידין. מדובר בזן של תמר שנכחד מהעולם לפני כאלף שנים ונודע בשל תועלתו הרפואית
עץ התמר של ממלכת יהודה נשתל צפונית לאילתאירוע מרגש התרחש השבוע צפונית לאילת. הזרע העתיק ביותר שאי פעם נבט, נשתל סמוך למכון הערבה בקיבוץ קטורה. מדובר בגלעין של תמר, שנמצא בחפירות מצדה בידי יגאל ידין והושלך שם לפני כ- 2,000 שנה, במהלך המצור הרומי.

לטקס שתילת עץ התמר, שזכה לשם 'מתושלח', הגיעו במיוחד מעבר לים, נשיאת ארגון נשות הדסה באמריקה - מרסי נתן והלורד דוד וולפסון - איש עסקים ופוליטיקאי, ששימש בעבר כראש הצוות הפוליטי של ראש ממשלת בריטניה. הזרע שהונבט הוא זכר, וכעת עמלים החוקרים על מציאת זרע נקבי שניתן להנביטו. במידה ויצליחו, ניתן יהיה לזווג בין השניים ולייצר תמרים מזן נכחד שפיאר את ממלכת יהודה ההיסטורית. תמרים מזן זה היו ידועים בטעמם ואף כסגולה לריפוי.

את משוגעת', 'את מטורפת'


מי שהגתה את הרעיון להנביט זרע בן אלפי שנים, היא ד"ר שרה סלון, מנהלת המרכז לחקר רפואה טבעית על שם 'לואיס בוריק' בבית החולים 'הדסה'. בדבריה בטקס אמרה: "ספר הזוהר מספר לנו על ספר רפואות עתיק שבו רשומות כל התרופות למחלות הקיימות. תרופות אלו יוצרו באמצעות צמחיה של ארץ ישראל. הספר נגנז בידי המלך חזקיה, שרצה שהאנשים יבקשו מרפא מאלוהים ולא מהרופאים. אנחנו החלטנו לחקור את הצמחים המוזכרים בתנ"ך ומצאנו שותפה נפלאה שמסייעת לנו בכך: ד"ר איליין סולווי, מ'מכון ערבה ללימודי הסביבה' שבקיבוץ קטורה. היא אלופה בהצמחת דברים. מה שאיילין לא מצליח להנביט, האמינו לי, אי אפשר להנביט. מה שהיא עשתה כאן, זה נס. בישראל המודרנית יש עצי תמר בכל מקום, אבל אלו לא עצי התמר של ישראל בעת העתיקה שנכחדו לפני כאלף שנה. התמרים של היום מיובאים ממרוקו, ממצרים. חיפשנו אחר זרעים עתיקים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות. במרבית המקרים, נתקלתי בתגובות בסגנון:'להנביט משהו בן אלפי שנים? 'את משוגעת', את מטורפת'. היחידה שלא אמרה: 'את משוגעת', היא איילין. היא אמרה לי: 'מצאי לי את הזרע ואני אהפוך אותו לעץ'. בדברים שאיילין מגדלת, אנחנו מחפשים תרופות לאלצהיימר, פרקינסון, וירוסים, מלריה ולחיזוק המערכת החיסונית. אנחנו מקווים ש'מתושלח' יימצא שידוך בקרוב ויהיו לנו תינוקות. ואולי גם תעשיית תמרים עתיקה-חדשה. תעשיית התמרים הייתה הייצוא מספר 1 של ישראל העתיקה, ומפורסמת בזכות תועלתה הרפואית".

ל'מתושלח' היה ניצוץ חיים"


ד"ר איליין סולווי הייתה הנרגשת מכולם וסיפרה כיצד הגיעה להישג המרשים: "בדקנו זרעים רבים שלרוב היו יבשים ומתים, אולם ל'מתושלח' היה ניצוץ חיים. אני משוכנעת שאם הצלחנו למצוא אחד, נצליח לעשות זאת שוב בעתיד, וזאת תהיה אולי אפשרות להחיות דברים ששימשו בעבר למזון ולתרופות. אני רוצה להודות לבעלי, ששמע אותי מדברת על עצים במשך חמש שנים ולא חייך אפילו פעם אחת, ואני משוכנעת שהוא יצעק בהיסטריה אם ישמע אותי מדברת על משהו אחר".

נשיאת ארגון נשות הדסה באמריקה, מרסי נתן, ציינה, כי למרות לוח הזמנים הצפוף שלה, לא הייתה מוכנה לוותר על האירוע: "השורשים שאנו שותלים כאן כיום מחברים את כולנו לעם בן 5,000 שנה", אמרה.

בסיום הטקס, שילבו הנשים הנרגשות את ידיהן עם הלורד דוד וולפסון ורקדו במעגל סביב 'מתושלח': "ושאבתם מים בששון ממעייני הישועה'.

תמונת כתבה

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש