פרסומת
דלג

לירן שרון נהרג - מי אחראי?

מאת: עומר כרמון ● 1/12/2011 10:13 ● ערב ערב 2526
משטרת אילת סגרה השבוע את תיק חקירת מותו של גולש הקיט שנהרג לפני חודש מול שמורת האלמוגים. ישי חמוי, מנהל מועדון 'קייט X אילת', שהיה אמור להחזיר את לירן שרון מהים באותו יום, אמר ל'ערב ערב' כי המשטרה כלל לא חקרה אותו. הוא מאשים בתאונה את המצופים סביב שמורת האלמוגים. מנהל מחוז אילת ברשות הטבע והגנים אומר כי הטענה אינה מוכרת לו. משרדי התחבורה והספורט מתנערים מאחריות
לירן שרון נהרג - מי אחראי?

תמונת כתבה


ביום חמישי האחרון, נאספו גולשי חוף ה'קלאב מד' לטקס זיכרון במלאת 30 למותו של לירן שרון ז"ל, שנהרג באילת במהלך גלישת קייט. נסיבות התאונה עדיין נותרו בגדר תעלומה: משטרת אילת סגרה השבוע את התיק מכיוון שלדבריה, לא נמצאה תשתית ראייתית לפתיחת חקירה פלילית. משרד התחבורה טוען כי הנושא אינו באחריותו והפנה אותנו למשרד התרבות הספורט. ממשרד התרבות והספורט נמסר לנו כי הנושא אינו באחריותם והפנו את האחריות לעיריית אילת. בעירייה הסבירו כי הציבו בחוף שלטים. ישי חמוי, מנהל מועדון 'קייט X אילת', אצלו לירן למד גלישת קייט וגם הזמין ממנו שירותי איסוף, הפנה את האצבע המאשימה לעבר המצופים סביב שמורת האלמוגים שלהערכתו גרמו למותו של לירן. מנהל מחוז אילת ברשות טבע והגנים, דורון נסים, אמר בתגובה, כי זו הפעם ראשונה שהוא שומע תלונה בנושא.

"להיות במים – זה כמו להיות עם בני משפחה"


את טקס הזיכרון ללירן שרון הנחה יו"ר אגודת הסטודנטים בקמפוס אילת, יניב רגב: "אני גולש בחוף הזה מגיל 12", הוא אמר ל'ערב ערב'. "כולנו הכרנו את לירן. הוא הגיע לחוף בחודשים האחרונים בכל פעם שיש רוח, וזה אומר פעמיים בשבוע בממוצע. הטקס היה אחת החוויות היותר מרגשות שהיו לי. עמדנו, דיברנו על מה מסמל החוף הזה עבורנו מבחינה חברתית. מכיוון שלהיות במים זה כמו להיות עם בני משפחה - היום אתה צריך עזרה, מחר אני צריך עזרה. הטקס הסתיים באמירת 'קדיש', שאני לא זוכר אם מרוב התרגשות, אמרתי אותו בצורה נכונה. שמעתי 2,000 גרסאות לגבי נסיבות מותו של לירן, ויש הרבה דברים תמוהים. מדוע למשל הוא לא השתמש בסכין כדי לחתוך את המיתרים שהסתבכו במצוף".

"מקצוען לא יוצא לים עם קסדה"


אלן מרקוס, הקפטן של ספינת הזכוכית 'ישראל ים' שהוא ועמיתו לספינה, אריק מלכה, הבחינו ראשונים בקייט שהסתבך במצוף, ועשו ככל יכולתם כדי להזעיק עזרה ולהצילו, אמר לנו השבוע: "קשה לי להבין כיצד האסון הזה התרחש כל כך קרוב לכל כך הרבה אנשים ואף אחד לא הבין. אני כועס מאוד על הצוללים שנכנסו לפאניקה ולא הוציאו אותו מהמים. אם הם היו מתפקדים אחרת, מאוד יכול להיות שלירן היה חי היום. הבעיה העיקרית היא שיש היום יותר מדי עפיפונים בים. צריך להגביל את המספר. להרבה גולשים אין כלל ניסיון וכל הזמן אנחנו רואים אנשים נסחפים לגבול מצרים. באתי מדרום אפריקה. שם יש סדר בנושא. לא יתנו לך להיכנס למים אם אתה לא חבר במועדון, שאחראי ללמד אותך את כל נוהלי הבטיחות".

לאריק מלכה, שצלל לקרקעית הים וחילץ את לירן בפעולת גבורה, יש ספקות לגבי ההכשרה שניתנה לגולש ההרוג: "לא יכול להיות שלירן היה מקצוען", הוא אמר, "מקצוען לא יוצא לים עם קסדה על הראש וכבל שמחבר את הגלשן לגופו". גולשים אחרים בחוף עמם שוחחנו דחו בתוקף טענה זו והדגישו כי לירן היה בקי בנוהלי הבטיחות וסיים את הכשרתו כבר לפני מספר חודשים.

"בספורט הזה אסור שיהיו מכשולים בים"


בתיקו של לירן שרון נמצאה קבלה על סך 2,500 שקלים מתאריך 4 בספטמבר השנה, עבור 'ציוד + קורס' שנרכש במועדון 'אקסטרים קייטסרפינג אילת'. מנהל המועדון, ישי חמוי, אמר לנו כי המשטרה לא חקרה אותו בנושא, והקבלה שהגיעה לידי 'ערב ערב' היא חלק מעסקת 'טרייד אין', במסגרתה החליף לירן את הגלשן הקודם שלו, עליו שילם בנוסף לקורס וקיבל במקומו גלשן מדגם מתקדם יותר. חמוי הכחיש בתוקף כי לירן נהרג במהלך קורס. כאמור, טענתו של חמוי נתמכת בעדויות גולשים בחוף.

אתה היית אמור לאסוף את לירן מהים בתום גלישה באותו יום?
"כשהוא יצא לים באותו יום, הוא היה במסגרת הנוהל של האיסוף שלנו. הוא לא הספיק לשלם לנו על האיסוף כי לא היה לו כסף. הוא הבטיח להביא לי את הכסף בפעם הבאה".

ואיך זה שלא ראיתם את לירן כשהוא הסתבך וטבע?
"איסופים זה נוהל שמתבצע באילת אצל כל המועדונים. הבן אדם יוצא בצורה עצמאית ואני לא אמור לפקח עליו. זה לא כך בשום מועדון ולא היה אף פעם כך. כשאני מסיים שיעור, אני חוזר למעלה ואוסף אותו במידה ולא הצליח לחזור לחוף. זה הנוהל".

הוא עשה קורס אצלך?
"כן, הוא עשה אצלי מספר שיעורים לפני מספר חודשים. את פעילות האיסוף הוא עשה אצלנו הרבה פעמים. יש מסורת בחוף, שמי שמצליח לחזור לבד לחוף בפעם הראשונה, קונה בירות לכולם. בזוית עין, הסתכלתי על לירן אותו יום וחשבתי שזה היום שבו הוא יצליח לחזור לבד. האסון קרה ליד החוף ומי שמבין בגלישה יודע, שאם הוא גלש כבר בקו החוף זה עניין של עוד יום או יומיים, או אפילו באותו יום, שכבר היה יודע לחזור לבד לחוף. ואז התרחשה הטרגדיה הזאת".

אז מה קרה שם?
"את המקרה לא ראיתי. אבל משמועות ומדיבורים ומהיכרות עם החוף והמצופים, אני מניח שהקייט נפל באזור המצופים. כל גולש ידע שלוקח זמן להרים קיט מהמים. כשהוא מסתבך במצוף, הוא מושך קדימה, אבל המצוף מוריד אותך למטה. אין גולש ותיק אילתי שלא יספר לך על מקרה של כמעט טביעה בגלל השילוב של פעילות הקייט עם המצופים. אנחנו מרגישים מאוד קטנים ומבוהלים מול שמורת האלמוגים. יש להם כוח אדיר, הם הסמכות. יש סוג אחר של מצופים שיכול לפתור את הבעיה באופן חד משמעי. אבל אני מניח שזאת עלות כבדה לפרוס מערכת שלמה של מצופים חדשה. ללא מצוף, האסון הנורא הזה עם לירן שרון לא היה קורה. זה חד משמעי ובדוק. אם יורידו את המצופים האלה, זה יוריד את רמת הסיכון בצורה דרסטית. בספורט הזה אסור שיהיו מכשולים בים".

אם יש סכנה לחיי אדם, מדוע שלא תעורר רעש?
"היום אני בעל עסק ואם אני אומר משהו, אומרים שיש לי אינטרס. מי שצריך לעשות רעש הם הגולשים, או אנשים כמוך ולהפעיל לחץ".

המשטרה דיברה אתך?
"אתי, לא".

חווית כבר אסון כזה?
"פעם ראשונה. זה ממש לא קל. הבחור הזה נהג לפקוד את החוף מספר פעמים בשבוע ולשבת איתנו. הוא התחבר אלינו גם רגשית".

"הוא לא קיבל מכה בראש"


שרלי, חברו הטוב של לירן שרון ז"ל, חיזק את דבריו של ישי חמוי. שרלי מתגורר באילת בשש השנים האחרונות ובשנה וחצי האחרונות, גולש בחוף 'קלאב מד'. "לירן הגיע לחוף לפני חצי שנה והתחברתי אליו כבר מהיום הראשון", הוא סיפר השבוע ל'ערב ערב'. "אני גדול ממנו בכמה שנים, והוא היה כמו הבן הקטן שלי. מהר מאוד נכנס לו הג'וק של הגלישה. במשך חודשיים הוא חסך ולא הוציא שקל על כלום, מכיוון שרצה לרכוש קייט. יש לנו פה בעל בית, ישי חמוי, שעשה לנו דילים ולא לקח כסף עבור החילוצים. הוא לקח אותנו תחת חסותו והיינו כמו הילדים שלו. בכל פעם שהיה לנו יום חופש מהעבודה, היינו פה משמונה בבוקר. ניקינו את החוף, סידרנו אותו. חיינו כאן. בשלושת החודשים בהם לירן הספיק לגלוש, הוא כבר עבר אותי ברמה. הוא היה אדם כשרוני. כל דבר שהוא נגע בו, עשה הכי טוב בעולם".

מה גרם לתאונה?
"אחד החברים שלנו ראה אותו נגרר עם הקייט לכיוון המצוף. אותו דבר קרה גם לי בעבר: הקייט שלי הסתבך סביב המצופים והמשיך להיסחף עם הרוח. במקרה כזה, החוטים חונקים אותך. מצד שני לא היו על לירן סימנים של חוטים. אני לא מבין מה קרה שם. גלשתי עם לירון מעל ל-30 פעמים. אני חילצתי אותו. כשמחלצים אותך אתה חייב לדעת לבצע 'שיחרור מהיר' והוא ידע לעשות זאת. גם סכין הייתה לו. כל דבר שגולש צריך, היה לו: קייט חדש, טרפז חדש, אפילו משקפיים חדשות שהוא קנה יום לפני".

אולי משהו המם אותו? דיברו על מכה בראש?
"הרופאים ב'סורוקה' אמרו לי שהוא לא קיבל מכה בראש. מה שגרם לתאונה זה המצופים האלה, אני מכיר לפחות חמישה אנשים שהסתבכו עם המצופים האלה. אם אישרו את החוף הזה לקייטים, היה צריך להוריד את המצופים שמסכנים את הגולשים ולשים במקומם מצופים מסוג אחר".

מדוע לא היה חילוץ?
"החילוץ לא אמור לראות אותו כל הזמן. למעשה, מדובר באיסוף, לא בחילוץ. לירן כבר בשלב שהוא התאמן על חידוד חוף. הוא לא היה צריך חילוץ. הוא התחיל לעשות כבר גלסים קרוב לחוף".

בתחילת ספטמבר הוא שילם למועדון עבור קבלה + קורס. כיצד זה מסתדר עם מה שאתה אומר לי?
"בספטמבר הוא רכש קייט מסוג Ozone 2010, ועשה 'טרייד אין' כדי לקנות את השני. לירן היה בן אדם מדהים. אף פעם לא ראיתי בן אדם עם כל כך אנרגיה, לב זהב. אף פעם לא יגיד 'לא' לחברים שלו. תמיד שאף להיות הכי טוב. הוא היה ילד אהוב, שנתתי לו את הקייט שלי כמה פעמים. הא חסר לי".

על האנדרטה ללירן שרון שהכין שרלי בחוף 'קלאב מד' כתבו החברים: "הביט בשמש בעיניים ולא ידע שזו הפעם האחרונה".תגובות


ממשרד התחבורה נמסר ל'ערב ערב': "נושא הספורט הימי נמצא בטיפולו של משרד החינוך והספורט".

ממשרד התרבות והספורט נמסר: "כידוע, חקירת מקרי מוות הינה באחריותה הבלעדית של משטרת ישראל ולא של משרד התרבות והספורט. יצוין גם, כי אין זה בתחום אחריותו של משרד הספורט לפקח על הפעילות הימית באילת או בכל אתר ימי אחר בישראל. באשר להכשרה במועדונים ולחנויות אשר מוכרות, לכאורה, ציוד ללא פיקוח, יש לפנות בעניין זה לרשות המקומית אשר מנפיקה להם רישיונות עסק".

ממשטרת מרחב אילת נמסר: "אירוע מותו של לירן שרון ז"ל נבדק על ידי משטרת ישראל ולא נמצאה תשתית ראייתית לפתיחת חקירה פלילית".

מעיריית אילת נמסר: "המצוף האמור הינו מצוף תיחום לשמורת האלמוגים. ככל הידוע לנו, הוצב המצוף ע"י רשות הטבע והגנים. יחד עם זאת, דאגה העירייה להציב שלטי בטיחות וזהירות למשתמשים. המקרה נמצא בחקירת המשטרה".

מנהל מחוז אילת ברשות הטבע והגנים, דורון נסים, מסר בתגובה לטענות בנושא המצופים סביב שמורת האלמוגים: "לא מכיר את הטענה. לדעתי היא עולה כאן פעם ראשונה. מאחר ויש חקירת משטרה צריך להמתין למסקנותיה. תפקיד המצופים להגן על המבקרים בשמורת האלמוגים מכלי שייט".