פרסומת
דלג

המרחב ע''פ גרטנר

מאת: ● 11/10/2011 22:08 ● ערב ערב 2519
רק לפני חודש ימים, מונה נצ"מ רון גרטנר לתפקיד מפקד משטרת מרחב אילת וכבר יש לו תוכניות מרחיקי לכת.בזמן הקצר הזה הוא הגדיר יעדים ובראיון ראשון לעיתון 'ערב ערב' הוא מספר על הכוונה לשים דגש על השרות לאזרח, על שיפור תדמית המשטרה ועל שיפור התנאים לשוטרים.נצ"מ גרטנר יוזם בימים אלה במסגרת פרויקט 'עיר ללא אלימות' תוכנית למיגון בתי קשישים. בקרוב, הוא מתכוון להוציא לפועל פרויקט חדש 'זו"מ' של זיהוי ומיפוי פליטים סודנים, כדי לצמצם את המעורבות שלהם בפשיעה. הוא גם פועל בימים אלה להקמת ימ"ר (יחידה מרכזית) להתמודדות בפשיעה החמורה ומעביר מסר חד משמעי לאזרחים שיתקפו שוטרים ועובדי ציבור
המרחב ע''פ גרטנרנצ"מ רון גרטנר, מפקדה החדש של משטרת מרחב אילת, לא נח לרגע. זמן קצר מאז שמונה לתפקיד ולמפקד המרחב החדש, יש לו כמה תוכניות גדולות להילחם בפשיעה. כבר בראיון הראשון לעיתון 'ערב ערב', עושה רושם שנצ"מ גרטנר שולט היטב בכל מה שקורה במרחב אילת. השוטר מספר אחת בעיר הוא בעל יוזמה גדולה, יש לו ביטחון עצמי, הוא החלטי ונחרץ בדבריו ושאפתן בכל רמ"ח איבריו ולכל זאת התוודענו תוך זמן קצר.

שיפור תדמית המשטרה בעיני הציבור


הלחימה בפשיעה תופסת מקום מרכזי ביעדים הברורים שהציבה משטרת ישראל. גם השנה, שמים דגש על עבירות של התפרצות לדירה, הורדה של גניבות רכב, צמצום האלימות. המפקד החדש לא חוסך בתשבחות בנוגע להישגי המרחב עד כה: "גם בימים אלו, מגיע מרחב אילת להישגים מצוינים בתחומים אלו", אומר נצ"מ גרטנר, שמציג נתונים עם ירידה של 40 אחוזים בפשיעה, לעומת השנה שעברה. "נכון שזה לא עומד בשורה אחת עם תדמית המשטרה ובעיקר עם תדמית השוטרים בעיני הציבור", מודה נצ"מ גרטנר, "אנחנו מזהים פער גדול מאוד בין ההישגים המצוינים של משטרת ישראל מול משטרות אחרות בעולם. כמעט ואין לנו מתחרים".

בשנים הקרובות, לפחות בתקופת הקדנציה שלו בעיר, מתכוון מפקד המרחב החדש לטפל בצורה חד משמעית בנושא השרות לאזרח (שרות חוץ) ואף שיפור התדמית של המשטרה. "אזרחים יהיו יותר חשופים לעבודה, לעשייה ולתוצאות של העבודה המשטרתית, כאשר במקביל נמשיך כמובן להילחם בפשיעה, נמשיך לצמצם את העבירות, אבל תהיה הרבה יותר שותפות מול הציבור", הוסיף נצ"מ גרטנר. גם לגבי השוטרים, יש למפקד המרחב החדש תוכניות. "כדי לייצר שרות חוץ טוב, אנחנו צריכים לשפר את שרות הפנים. אנחנו רוצים שהשוטרים יהיו שבעי רצון, שיהיו מטופלים מבחינת רווחה, תנאי עבודה והעסקה. גם כאן מדובר בתהליכים, שחלקם ברמה הארצית, כמו שיפור השכר לשוטר המתחיל, הליך הגיוס החדש למשטרה ועוד".
נצ"מ גרטנר עמד בראש הצוות הארצי לשיפור הליך הגיוס במשטרת ישראל. בחודש האחרון, אושרה התוכנית, כאשר הציג אותה למפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' ובזכות אותה תוכנית, הגיוס למשטרה הולך להיות מהיר מאוד. "תוך חודש ימים, אפשר יהיה להתגייס למשטרה, עם קיצור משמעותי של ההליכים", בישר השבוע נצ"מ גרטנר, "תהיה לשוטרים הכשרה יותר מרוכזת. אנחנו מקווים שיגיעו יותר אנשים להתגייס ופחות אנשים ינשרו לנו בדרך. בתוך ההכשרה תהיה הכשרה ממיינת בבית הספר הארצי לשוטרים".
כבר השבוע הקים מפקד המרחב החדש צוותי עבודה לשרות פנים ושרות חוץ במרחב אילת. דיון ראשון בסוגיית השרות נערך לאחרונה במרחב אילת. בחודש הבא, אמורים השוטרים בוועדה להגיש תוכנית איך הולכים לשפר את שרות החוץ ושרות הפנים ולצד זה, יש צוות שעוסק במקצועיות השוטר. "אנחנו רוצים לשפר ולשדרג את המקצועיות של השוטרים כי אנחנו מבינים ששוטר לא מקצועי יכול לגרום לנו נזק בצד התדמיתי ובשרות הלקוי".

רזומה מפואר


רון גרטנר (42), גרוש, אב לשניים, התגורר בתל אביב, ועם מינויו לתפקיד בתחילת ספטמבר, העתיק את מגוריו לאילת. נצ"מ גרטנר הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה ותואר שני בהיסטוריה של המזרח התיכון מאוניברסיטת תל אביב.
הוא נולד, גדל והתחנך בחולון. בצה"ל שירת כקצין מודיעין בסיירת מובחרת. לאחר שירותו הצבאי, הצטרף לשורות המשטרה כצוער במפלג הסמים ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב. בתפקידו הראשון בשנת 1992 כיהן כעוזר ראש משרד קהילה ומשטרה בהוד השרון. בהמשך מונה כקצין המודיעין בתחנת כפר סבא. במהלך תפקיד זה, הציל גרטנר חיי שוטר בקרב יריות אשר ניהל עם שודד בנק חמוש. בתום הכשרה במסגרת קורס קצינים, אותו סיים בהצטיינות, שימש כמפקד מחלקת קורס שוטרים במרכז ללימודי משטרה (בית הספר הארצי לשוטרים) בקריית אתא. עם שובו מקדנציית ההדרכה, מונה כראש משרד סיור בתחנת טייבה בדרגת רב פקד. בהמשך מונה לשמש כסגן מפקד תחנת טייבה. בשנת 1998, מונה נצ"מ גרטנר לתפקיד סגן מפקד תחנת נתניה, תפקיד אותו ביצע במשך שלוש שנים. לאחר סיום קורס פיקוד ומטה במכללה לקצינים בכירים בשנת 2001, קיבל פיקוד על תחנת ראש העין. בשנת 2003, מונה לתפקיד קצין אגף המבצעים במרחב השרון והועלה לדרגת סגן ניצב. בתקופה זו עבר מרחב השרון סדרת פיגועי טרור קשים בהן פיקד גרטנר על זירות האירועים ופעל מול כלל גורמי החירום, ההצלה והרשויות המקומיות. בשנת 2004, מונה לתפקיד מפקד תחנת נתניה. בתקופת כהונתו בתפקיד זה, הועלתה דרגת התקן של תחנת נתניה לדרגת ניצב משנה, וגרטנר המשיך לשמש כמפקד התחנה לאחר קבלת דרגה זו. בתקופת כהונתו, פעל רבות להקמת תחנת משטרה חדשה ומודרנית בעיר והקים את היחידה ללוחמה בפשיעה. כצעד מרכזי למיגור משפחות הפשע בעיר, יזם את מבצע 'אורות בלימה' באמצעות תקיפת התשתית הכלכלית של משפחות אלו. אירוע מרכזי נוסף בו פיקד גרטנר הינו חקירת הירצחה של הילדה רוז פיזם.
בשנת 2009, מונה לשמש כמדריך הראשי וסגן מפקד המרכז ללימודי משטרה (בית הספר הארצי לשוטרים).
בתקופה זו, היה שותף לצוותי עבודה רבים ובהם הכנת תוכנית העבודה הרב שנתית של אגף משאבי אנוש במשטרה, הטמעת ערכי משטרת ישראל בקרב חניכי הקורסים השונים, תוכניות הדרכה שונות וכאמור, אף שימש כראש צוות ארצי מטעם המפכ"ל לשיפור הליכי הגיוס וההכשרה של משטרת ישראל.

נוער נקי מסמים ואלכוהול


השבוע, נחשפו במשטרה לתופעה חדשה בקרב בני הנוער שיוצאים לערוך מסיבות בהרים. נערים בגילאי 15- 16 ערכו מסיבה עם רמקולים, ואחד הנערים פתח בר נייד ומכר אלכוהול מתוך תרמיל. בעקבות תלונה על הקמת רעש מתושבי שכונת השחמון, ניידות שהגיעו למקום סגרו את המסיבה, עיכבו את הקטינים, החרימו להם את הרמקולים והאלכוהול, זימנו את ההורים ורשמו לנערים קנסות בסך 730 שקלים לכל אחד.
מפקד המרחב אמר השבוע, כי נושא הקמות הרעש והמסיבות הלא חוקיות יטופלו בצורה הכי נחרצת.
בכלל, במרחב אילת שמים דגש על עבריינות הנוער ובעיקר על אכיפת נושא האלכוהול, אבל גם בעבירות אחרות. בשימוש בסמים יש עלייה בקרב בני הנוער. "מדובר בעבירות חשיפה, וככל שנפעל ונחשוף יותר, נראה יותר תיקי שימוש בסם, מתוך כוונה להחזיר את הנערים למסלול נורמטיבי, כמה שיותר מהר", אמר גרטנר.
לפי נתוני חודש זה, ישנה עלייה של יותר מ- 20 אחוזים בחשיפת תיקי שימוש בסם. בתיקי סחר בסמים יש עלייה של למעלה מ- 200 אחוזים. סחר - יש עלייה מחמישה תיקים ל- 17 ובשימוש בסם - ישנה עלייה מ- 36 ל- 44 תיקים".

בקרוב: ימ"ר אילת


לאחר שהקים את היחידה ללוחמה בפשיעה, מתכוון נצ"מ גרטנר להילחם בפשיעה החמורה גם באזור אילת ובימים אלה, הוא עובד על הקמת ימ"ר (יחידה מרכזית) במרחב אילת. מדובר ביחידת עילית מחוזית ללוחמה בפשע, והמשמעות היא שבמרחב תוכל המשטרה להתמודד טוב יותר עם רמה זו של הפשיעה חמורה. "אילת היא כמו כל הערים במדינת ישראל. בכל הערים יש אינטרסים של גורמים מסוימים הקשורים למשפחות פשע", אמר נצ"מ גרטנר, "כשנפתח פה ימ"ר, נוכל גם להשתמש באמצעים הטובים ביותר שקיימים במשטרת ישראל ונוכל להתמודד גם עם הפשיעה הבכירה בעיר או עם עבריינים שמגיעים לעיר", הוסיף נצ"מ גרטנר, "אילת היא עיר תיירות ,ואם מגיעים לפה המוני תיירים, גם עבריינים בכירים מגיעים לפה, ואנחנו צריכים לדעת להתמודד מולם. אם בעבר היתה מדיניות של העברת מסרים למשפחות הפשע, המדיניות של המשטרה היום היא אחרת. אנחנו לא מדברים במסרים, אלא במעשים. אנחנו עובדים ממוקד, יודעים לאן הולכים וימים יגידו".

כחלק מפרויקט 'עיר ללא אלימות', מודל שאיתו עבד בנתניה, העלה מפקד המרחב החדש את רעיון מיגון בתי הקשישים באילת. "אנחנו לא רוצים להגיע חלילה למצב דומה במרכז הארץ כאשר קשישים מותקפים בתוך הבתים שלהם", אמר נצ"מ גרטנר, "נערוך רישום מסודר של אוכלוסיית הקשישים ונמגן להם את הבתים עם שרשראות ועיניות, כדי שקשיש יידע, שהוא לא פותח דלת לפני שהוא מציץ בחור המנעול", הוא הוסיף.
פגישה ראשונה של המטה בפרויקט 'עיר ללא אלימות' עם המפקד החדש נערכה לאחרונה יחד עם ראש העירייה. "סיכמנו שוועדת האכיפה תמשיך להתנהל עם הוכחות שלנו ופרויקטים חדשים שנכניס. ראש העירייה קיבל את ההמלצה שלי ותוקם ועדה שתטפל בכל נושא החינוך הפורמלי בבית הספר והחינוך הבלתי פורמלי, במתנ"סים ובמגרשים, כל מה שאפשר לתת לנוער, כדי למלא להם את שעות הפנאי בתכנים ושלא יעסקו באלימות".
השבוע פורסמו בתקשורת נתוני הפשיעה והאלימות בערים בארץ, נתונים אותם מנפיקה משטרת ישראל, ואילת שוב מופיעה בחמישייה הראשונה של הערים בעלות אחוז הפשיעה הגבוה ביותר. בעיר אילת נופשים מדי שנה למעלה משני מיליון תיירים ובנוסף על כך, נמצאת בעיר אוכלוסייה של כ- 6,000 מסתננים. כל אלו אינם באים לידי ביטוי בחישוב הסטטיסטי המבוצע בסקר שבו מחלקים את מספר העבירות למספר התושבים הרשומים", אומר בתגובה נצ"מ גרטנר, "נתוני מרחב אילת מצביעים על מעורבות של עברייני חוץ (שאינם תושבי אילת) בסדר גודל של כ- 35% מסך העבירות המתבצעות בגזרת המרחב", הוא הוסיף, "בפרויקט 'עיר ללא אלימות' נרשמה משנת 2004 ועד היום ירידה של למעלה מ- 30% בסל העבירות הנמדדות באופן שוטף בפרויקט. מדיניות המחוז הדרומי ומפקד המחוז, ניצב יוסי פרינטי, הינה מתן דגש ותעדוף בטיפול באירועי אלימות ופשיעה".
נצ"מ גרטנר נדרש לטפל גם בסוגיית הפליטים הסודנים.
במשטרה עובדים בימים אלה על פרויקט חדש הנקרא זו"מ (זיהוי ומיפוי מסתננים). בשבוע שעבר נערכה פגישה ראשונה, שבה השתתפו נציגים של יחידת 'עוז' (היחידה המבצעית של רשות האוכלוסין, ההגירה ומעברי הגבול בישראל), נציגי עירייה וכמובן נציגי משטרה. "ביצענו מיפוי מלא שלהם ושל המעורבות שלהם בפשיעה. מיפינו את מקומות המפגש והתפילה שלהם. אנחנו יודעים שיש באילת כ- 6,000 פליטים. אנחנו רוצים לצמצם את המעורבות שלהם בעבירות פשיעה", אמר גרטנר.
השלב השני שכרגע בודקים במשטרה הוא ההיבט המשפטי. "אנחנו נרצה להביא אלינו לתחנה פליטים ששותים אלכוהול ושיושבים בגנים הציבוריים לצורך הטבעה (טביעות אצבע), צילום ומילוי טופס מיוחד שיספר לנו מי החברים שלו, איפה הוא עובד ומה מספר הטלפון שלו".
במרחב אילת מאמינים שהמהלך הזה יגרום לשני דברים: הראשון, בגלל ההרתעה והידיעה שהם כבר היו במרחב ושאנחנו כבר יודעים את הפרטים, המעורבות שלהם בפלילים תפחת. הדבר השני, במידה והפליטים יהיו מעורבים בעבירה פלילית, לנו כמשטרה יהיה יותר קל לזהות אותו וחקירתית, להגיע אליו. הפרויקט עדיין טעון אישור משפטי. הכוונה שלנו היא לסיים את הבדיקות עד סוף השנה, תוך חודשיים ובתחילת השנה להתחיל רשמית בפרויקט".

עבור מפקדי המשטרה בשנים האחרונות, השרות באילת היה מעין מקפצה לתפקידים בכירים יותר במשטרת ישראל, אבל לנצ"מ רון גרטנר, שכבר הספיק לשמש בתפקידים בכירים במשטרה, אין זמן מוגדר לקדנציה באילת. תקופת קדנציה במשטרה היא בין שנתיים לארבע שנים, אך בנתניה, שימש נצ"מ גרטנר כמפקד התחנה במשך חמש שנים. "אנחנו חיילים טובים, ולאן ששולחים אותנו, אנחנו הולכים", הוא אמר, "לכן אני כאן עד שתתקבל החלטה אחרת. אם יחליטו להזיז אותי, זה מה שיהיה. כל עוד אני כאן, אעשה את התפקיד על הצד הטוב ביותר, לפי תפיסת העולם שלי. אני לא מגביל את עצמי בזמן, אני פה עד שיחליט המפכ"ל להזיז אותי לתפקיד אחר".

"רמת מוכנות גבוהה מאוד לכל תרחיש"


בימים אלה, ממשיכים במשטרת מרחב אילת להיערך לחגים עם תגבור מסיבי של עשרות שוטרים ולוחמי משמר הגבול שמצטרפים לפעילויות המשטרה ברחבי העיר. במשטרה ניתחו ומיפו את מוקדי הקהל ומקומות הבילוי. במקומות האלה יהיו הצבות שוטרים וגם סיורים רגליים וממונעים. "כחלק מההכנות, נפגשתי עם מפקד האוגדה, אנחנו מקיימים הערכות מצב שבועיות, ערכנו כנס עם כלל גורמי החרום וההצלה ופרסנו את ההיערכויות לחג. בנוסף, ערכנו כנס קציני ביטחון מבתי המלון, כדי לתת להם הנחיות והיערכות לחגים ולסקור בפניהם את האיומים שעומדים לפנינו", אמר מפקד המרחב.
במרחב אילת נערכים לכל תרחיש. "ביצענו תרגיל משולב של מערך הסיור, יחד עם פלוגת מג"ב ויחידת החבלה עם תרחישים שונים, ואנחנו נמצאים כרגע ברמת מוכנות גבוהה מאוד", סיפר נצ"מ גרטנר, "השוטרים תורגלו בהקפצה למרחב, לאירוע חריג. הקפצנו את כל המרחב, כדי לבדוק זמני תגובה והגעה, בנינו כיתת כוננות, שיכולה להיות מוקפצת לכל אירוע חריג ודאגנו גם ש- 20 שוטרים יהיו מצוידים בציוד מלא של יס"מ, שוטרים שעברו אימון ותרגולת של לחימה ויכולים לצאת ולטפל באירוע".
למרות התלונות הרבות שמתקבלות במוקד 100, שעבר לבאר שבע, מבהיר נצ"מ גרטנר כי אין כל כוונה להחזיר את המוקד לאילת. "יש כוונה לטפל בסוגיית המוקדים, בראייה ארצית", אמר נצ"מ גרטנר בתגובה, "המפכ"ל עצמו התבטא כבר מספר פעמים בסוגיית המוקדים, הוא יודע שבמוקדים צריך לשפר את השרות. אנחנו ממתינים לתוכנית הארצית. ברור לנו שאנחנו צריכים שם אנשים מקצועיים, מוכווני שרות בוגרים, כי מרבית נותני השרות במוקדים הם מוקדני שח"מ (שרות חובה במשטרה), חבר'ה צעירים שתפיסת השרות שלהם היא עדיין לא מיטבית, אנחנו רוצים בוגרים יותר".

מהן השאיפות שלך? אלו יעדים הצבת לעצמך במרחב?
"אנחנו עובדים מול יעדים ארציים. נמשיך להילחם בפשיעה באופן מלא, בעבירות שיוגדרו על ידי הדרג הארצי. אני מניח שזה יהיה שוב בעבירות התפרצות לדירה, גניבות רכב ותיק אלימות, מעבר לזה, גם בתחום שרות הפנים והחוץ. דבר נוסף שאני רוצה לשים עליו דגש הוא נושא תקיפות שוטרים ועובדי ציבור. מבחינתי, מדובר בחציית קו אדום ואני אומר זאת על רקע אירועים מאוד לא פשוטים שקרו לנו בחודש האחרון. זה משהו שאני מתייחס אליו באפס סובלנות. מי שתוקף שוטר או עובד ציבור, אנחנו נעשה הכל כדי לעצרו, להביא אותו למעצר עד תום ההליכים ולהגיש נגדו כתב אישום".